Celtowie na trasie obwodnicy. Dwie XI-wieczne osady odkryli archeologowie w trakcie prac przy budowie 2 odcinkaobwodnicy Ostrowa. Pierwsze stanowisko jest przy ulicy Kaliskiej, drugie przy Grabowskiej, stanowią część grodziska odkrytego kilka lat temu podczas budowy galerii handlowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jako zleceniodawca prac i właściciel terenu nie chce na razie mówić o tym, co znaleziono w wykopaliskach. Wiadomo jednak, że jest to osada wczesnośredniowieczna, ale nie wiemy jeszcze jaki miała charakter, czym zajmowali się jej mieszkańcyi jakie znaleziono artefakty.


„Druga, również z czasów drugiego państwa piastowskiego odkryta została przy Grabowskiej”- powiedział Radiu Centrum wicestarosta ostrowski, zawodowo historyk Tomasz Ławniczak:

„Ta osada nie była już typowo rolnicza, jak większość tutejszych, ale charakteryzowała się specjalizacją związaną z obróbką metali. Posadowiona została też częściowo na położonym pod spodem cmentarzysku celtyckim, z ostatnich wieków przed naszą erą. Wtedy Celtowie byli tu obecni. Szczegółów odkrycia, ile na przykład znaleziono urn – na razie nie znamy”.


Prace archeologiczne mają potrwać do połowy czerwca. Dopiero wtedy podane zostaną oficjalne informacje o znalezisku.

2015-06-05 ok24.tv za rc.fm