Od 25 stycznia 2016r. Kaliski Ośrodek Radioterapii, będący filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii, będzie mógł wykonywać pierwsze naświetlania pacjentów z całej Południowej Wielkopolski. Ośrodek, jako taki, działa od listopada 2014 roku. Radioterapia nie mogła być jednak prowadzona ze względu na brak jednego z dwóch niezbędnych do leczenia akceleratorów. Do tej pory placówka posiadała jedynie kontrakt na świadczenia z zakresu poradni onkologicznej (kwalifikacja do leczenia i kontrole).

– Onkologia kaliska była wyposażona w sprzęt z chwilą otwarcia. Drugi akcelerator to sprzęt zapasowy, w razie gdyby zepsuł się ten podstawowy. To był problem kontraktowania w poprzednim okresie. Więc onkologia była wyposażona jako filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Tam był ten sprzęt dodatkowy. Jednak NFZ stwierdził, że musi on znajdować się również w Kaliszu – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W maju 2015 roku samorząd województwa podjął decyzję o zakupie dodatkowego akceleratora. – Ze względu na to, że kontraktowanie odbywa się raz na rok, teraz onkologia może ruszyć już pełną parą – dodała Wodzińska. Docelowo w ośrodku będzie się mogło leczyć około 1 000 nowych pacjentów.

2016-01-07 ok24.tv za rc.fm