Spadkobiercy właścicieli Gołuchowa dostaną odszkodowanie za utracony majątek. Na razie nie wiadomo, jaka to będzie kwota, bo twa wycena majątku i poniesionych przez lata nakładów. Chodzi m.in o zamek, park i inne zabytkowe zabudowania. Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego kończy trwający wiele lat spór o zwrot dóbr po Czartoryskich w Gołuchowie – powiedział Radiu Merkury Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej, który od 35 lat opiekuje się parkiem i zabudowaniami podworskimi.

goluchow4

Sam zamek jest własnością Muzeum Narodowego. Zabytek jest wciąż otwarty dla zwiedzających. Wniosek o odszkodowanie za utracony majątek wpłynął do sądu w 2009-ym roku. Wnieśli go spadkobiercy III ordynata gołuchowskiego Władysława Marii Piotra Czartoryskiego, ostatniego właściciela dóbr w Gołuchowie. Odszkodowanie wypłaci Skarb Państwa.

Rocznie Ośrodek Kultury Leśnej przeznacza 8,5 mln złotych na utrzymanie zabudowań i prowadzenia działalności edukacyjnej. Również spadkobiercy właścicielu Pałacu w Antoninie rozpoczęli procedurę odzyskiwania praw do majątku.

2016-05-21 ok24.tv za radiomerkury.pl