Otwarto nową tłocznię gazu zlokalizowaną na terenie węzła przesyłowego Odolanów, która stanowi element Korytarza Gazowego Północ – Południe. Budowa trwała blisko 5 lat, a wartość inwestycji wyniosła około 23 mln zł. To 15. taki obiekt w polskim systemie przesyłowym.tłocznia gazu

Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM. Fot: Organizator

Wybudowanie Tłoczni Odolanów umożliwia ciągły odbiór gazu z Niemiec (przez punkt wejścia w Lasowie koło Zgorzelca) i kierowanie jego nadwyżek do Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach. Wpływa także korzystnie na elastyczność pracy węzła, w tym m.in. na możliwość współpracy tłoczni ze wszystkimi gazociągami wchodzącymi i wychodzącymi z węzła. Od teraz możemy samodzielnie sprężać i przesyłać nadwyżki gazu do podziemnego magazynu, podnosząc tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju – dodał wiceprezes Artur Zawartko.

– Polska jest w trakcie największej w historii rozbudowy systemu przesyłowego gazu. Tłocznia w Odolanowie jest jednym z kluczowych elementów tego procesu – powiedział podczas otwarcia Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Decyzja o budowie Tłoczni Gazu Odolanów zapadła w 2012 r. Nowa tłocznia stanowi element Korytarza Północ – Południe, który docelowo połączyć ma terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG Adria na wyspie Krk w Chorwacji. Korytarz ten stanowi jedną z priorytetowych inicjatyw w Europie Środkowo–Wschodniej opisanych w Europejskim Pakiecie Infrastrukturalnym (EIP), a jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz integracja rynku gazowego w Europie.

Ponadto Komisja Europejska nadała budowanej w Odolanowie tłoczni status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”), co oznacza jego szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie.

To nie koniec inwestycji, bo obecnie trwa budowa gazociągu DN1000 relacji Lwówek-Odolanów, który będzie stanowił końcowy element magistrali łączącej terminal LNG w Świnoujściu z podziemnymi zbiornikami gazu w Wierzchowicach i Mogilnie. Jego łączna długość wyniesie 168 km, a trasa przebiegnie przez teren 19 gmin. W sierpniu zakończy się budowa II etapu, czyli odcinka o długości 54 km łączącego węzły Krobia i Odolanów. Natomiast przewidywany termin zakończenia prac budowlanych całości inwestycji to I kwartał 2019 r.

W dalszej perspektywie, na potrzeby projektu Baltic Pipe, planowana jest rozbudowa tłoczni w Odolanowie. Obecnie inwestycja jest w fazie projektowania.

2018-07-12 ok24.tv za gazetaostrowska.pl