Osiem wielkopolskich miast jest w rządowym Programie Budowy 100 Obwodnic na lata 2020–2030 – potwierdza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Tylko niektóre mają już opracowywaną dokumentację.
Do końca roku mają być ogłoszone przetargi na budowę obwodnic Gostynia i Koźmina w południowo-wschodniej Wielkopolsce.
W tym pierwszym przypadku chodzi o drogę krajową nr 12, która prowadzi od Leszna w stronę Jarocina. Do tej pory cały ruch samochodowy prowadzi przez centrum Gostynia. W ubiegłym roku samorząd wojewódzki rozpoczął już budowę obwodnicy z północy na południe (droga od Poznania i Kórnika do Rawicza). Ponad 8 km drogi ma być gotowe do końca 2021 r. Obwodnica z programu rządowego to obejście z zachodu na wschód. Ale i w tym przypadku nie wiadomo, kiedy budowa się rozpocznie.
6 km ma liczyć za to obwodnica Koźmina na drodze krajowej nr 15, prowadzącej z Trzebnicy do Jarocina. Na tym odcinku będzie ona istotnym połączeniem korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11 – podobnie zresztą jak kolejna planowana obwodnica: Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa. Ale w tym przypadku dopiero trwają wstępne prace nad studium techniczno-środowiskowym. Droga do tej inwestycji jest jeszcze bardzo daleka.
Więcej w Gazecie Wyborczej