Fragment wywiadu z Panem Tomaszem Kwiatkowskim managerem portalu LepszyTrener.pl

Ja: Proszę powiedzieć parę słów o Państwa portalu, do kogo jest skierowany i co oferuje.

Tomasz: Portal lepszytrener.pl jest portalem skierowanym do osób zainteresowanych sportem oraz rekreacją. Najprościej rzecz ujmując to wielka baza trenerów oraz instruktorów sportowych. Osoby odwiedzające portal mogą wybrać interesującą ich dyscyplinę i znaleźć trenera ze swojej okolicy z którym chcieli by ćwiczyć.

Ja: Czyli wasz portal jest swoistym centrum ogłoszeń dla trenerów?

Tomasz: Niezupełnie. Tak, z jednej strony Trener może zamieścić swoją wizytówkę którą publikujemy w sieci. Jednak nasz portal oferuje dużo więcej. W ramach swojego konta trener może opublikować kiedy i gdzie prowadzi zajęcia. Może oznaczyć miejsca treningów na mapie tak aby ułatwić osobom które przychodzą pierwszy raz trafienie pod właściwy adres. Klienci zainteresowani konkretnymi zajęciami mogą zapisać się na nie online. Dodatkowo osoba która odbyła trening u danego trenera może wystawić mu ocenę. Czyli zamieścić komentarz wraz z oceną od 1 do 5 opisującą jej wrażenia z treningu. W ten sposób budujemy unikatową wartość tworzoną przez użytkowników. Oceny te są później zestawiane i na różnych rankingach można porównać trenerów.

Ja: Wspomniał Pan o zapisach online na zajęcia, na czym to polega?

Tomasz: Jest to specjalna funkcjonalność naszego serwisu, mogą z niej skorzystać tylko zarejestrowani użytkownicy portalu. Otóż, taki użytkownik gdy znajdzie trenera danej dyscypliny może sprawdzić aktualny grafik treningów. Jeżeli termin zajęć odpowiada użytkownikowi to w dwóch kliknięciach jest możliwość zapisu na daną godzinę. Jest do duże ułatwienie dla klienta jak i samego trenera. Klient widzi kiedy są najbliższe wolne miejsca na danych zajęciach i może się na nie zapisać bez dzwonienia i potwierdzania terminu oraz umawiania się telefonicznego.

Ja: W sieci krążą informację że lepszytrener posiada największą bazę trenerów, z czego wynika to zainteresowanie?

Tomasz: Nasz portal jest skierowany do wszystkich trenerów i instruktorów nie zależnie od dyscypliny którą trenują czy miasta na terenie którego działają. Jest więc to wielka szansa dla osób rozpoczynających swoją karierę w tej branży. Te osoby często nie mają funduszy na postawienie porządnej strony internetowej aby przyciągnąć uwagę klientów. W tej chwili koszt stworzenia strony internetowej plus jej wypozycjonowanie to koszt kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.  Dlatego wybierają nasz portal bo zapewniamy wszystkie funkcjonalności dobrej strony www. Trenerzy którzy mają u nas konta mogą liczyć na zwiększone zainteresowanie klientów. Teraz zanim ktoś zapisze się na zajęcia tenisa czy trening personalny na siłowni sprawdza informacje o trenerze w internecie. Dlatego aby odnosić sukcesy w tej branży trzeba postawić na marketing internetowy.

Ja: Czy to oznacza że trenerzy chcący rozreklamować się w sieci są skazani na duże wydatki na własną stronę lub ogłaszanie się na lepszytrener.pl?

Tomasz: Oczywiście, że nie. Są jeszcze media społecznościowe z facebookiem na czele. Trenerzy pracujący dla siłowni mogą ogłaszać się na jej stronie firmowej. Wszystkie te rozwiązania mają jednak swoje minusy. Ogłaszając się na facebook trafiamy jednak głównie do naszych znajomych a korzystając ze strony firmowej siłowni mamy ograniczoną niezależność i można pozyskać tylko klienta w ramach siłowni, która jak wiadomo pobierze swoją marżę. Dlatego wiele osób decyduje się na 3 rozwiązanie jakim jest niezależny portal.

Ja: Jakie szanse ma więc trener z naszego regionu który dopiero zaczyna swoją ścieżkę zawodową i decyduje się na reklamowanie na waszym portalu?

Tomasz: Przede wszystkim trener wchodzący na rynek powinien określić do kogo kieruje swoją ofertę. Inaczej powinno wyglądać ogłoszenie instruktora pilates (który skierowany jest głównie do kobiet) a inaczej będzie się ogłaszał instruktor trój boju siłowego. Kolejną ważną rzeczą jest żeby dobrze opisać swoje doświadczenie i umiejętności tak aby podkreślić te cechy które w danej dyscyplinie sportowej są najistotniejsze. Na końcu trzeba zwrócić uwagę aby poprawnie opublikować swój grafik zajęć, ustanowić limit miejsc aby nie było sytuacji kiedy na salę która mieści 10 osób przyszło 30 chętnych (śmiech). Na koniec warto się upewnić, że dobrze oznaczyliśmy miejsce treningu na mapie aby nasz klient nie krążył w poszukiwaniu adresu tylko trafił od razu.

Ja: Na koniec ostatnie pytanie. Na jakie zarobki może liczyć trener personalny.

Tomasz: Zarobki są bardzo różne . Zależą od specjalizacji, regionu w którym działa trener i jego doświadczenia. W tej chwili przeciętna stawka za godzinny trening personalny waha się w granicach 60-120 złotych.

Ja: Dziękuję za rozmowę.