Temat kolacji dla wybranych przez Prezydent Miasta Beatę Klimek „Przyjaciół Ostrowa Wielkopolskiego” wrócił niczym bumerang podczas obrad wtorkowej Sesji Rady Miejskiej. W trakcie dyskusji radna Teresa Burkietowicz, zaproszona i wyróżniona tytułem „Przyjaciel Ostrowa”,  zdradziła kartę dań, ale jak dodała … nie było to nic szczególnego.

Wiemy już, że sam katering i oprawa muzyczna kosztowały blisko 21 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty projektu zaproszeń, prezenty, nagłośnienie, praca urzędników. Prezydent Beata Klimek odpowiadając na interpelację radnego PO Jakub Paducha kilkakrotnie stawiała pytanie – O jakim Bizancjum my tutaj mówimy?

Prezydent najwidoczniej spodziewała się pytań ze strony radnych, ponieważ w odpowiedzi i dla porównania powołała się na spotkanie noworoczne, jakie w Lewkowie zorganizował starosta ostrowski Paweł Rajski z liderami społeczności lokalnej. Prezydent Klimek podkreślała, że miała takie samo prawo  zorganizować podobne spotkanie i uhonorować zaproszeniem na nie wybranych przez siebie gości.

Różnic jest sporo. Pierwsza to koszty. Spotkanie noworoczne zorganizowane przez starostwo powiatowe było czterokrotnie tańsze niż spotkanie prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto wydało blisko 21 tysięcy złotych, powiat blisko 5 tysięcy 300 zł.

ynmtms04mtyyotyxnwrhmtljzmzky2u4odiyn2u0ntq5zthhnzmzngqznmrkltm1q1hgofb5ewuyvmnxbmluajrouurxotlpylhyq0rcdzhjb1qraunhble9

Po drugie. Uczestnicy spotkania liderów społeczności byli witani krótką laudacją, trafiła ona również do mediów. Z niej można się dowiedzieć kto był zaproszony i jaka konkretna działalność została zaproszeniem doceniona. Po miejskim spotkaniu ukazały się najpierw tylko zdjęcia wszystkich uczestników na profilu facebookowym Prezydent Beaty Klimek, potem dopiero pojawił się przygotowana przez Biuro Prasowe informacja do mediów, mówiąca o sukcesach prezydent miasta w ciągu ostatnich dwóch lat kadencji. Listy zaproszonych gości i zasług, które spowodowały to zaproszenie, nie zamieszczono. Radny Jakub Paduch zauważył, że w kolacji uczestniczył osobisty kierowca Pani Prezydent i jej osobisty asystent.

Na miejskim spotkaniu dominowali radni z koalicji rządzącej popierającej Prezydent Beatę Klimek, byli także posłowie i senator Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu starosty ostrowskiego nie było polityków, dwoje radnych miejskich było zaproszonych nie z powodu zasiadania w radzie, ale z innej działalności społecznej.

Warto dodać, że do tej pory działaczy społecznych nagradzano m.in. podczas listopadowej Sesji Rady Miejskiej nagrodami Prezydenta Miasta, nagrodami w Dniu Sportowca, Dniu Wolontariusza, z okazji Dnia Animatora Kultury czy zaproszeniem na Ostrowski Obiad Stanów.

Radna PO Milena Kowalska przytoczyła dyskusję z grudniowej Sesji Rady Miejskiej, kiedy władza samorządowa w budżecie nie mogła znaleźć 60 tysięcy złotych dla nauczycieli z przedszkolnych oddziałów integracyjnych. Tymczasem wystarczy policzyć wykwintna kolację w  Forum Synagoga 21 tysięcy i 55 tysięcy 800 złotych na program telewizyjny Zmieniamy Ostrów dla Ciebie” w telewizji Pro-Art. Razem te dwa wydatki dają sumę 76  tysięcy 800 złotych.

2017-02-01 ok24.tv