Nowoczesny aparat ultrasonograficzny trafił na oddział ginekologii ostrowskiego szpitala. Urządzenie kosztowało ok. 300 tys. złotych.

– Ostatni nabytek to ultranowoczesny sprzęt. Stary aparat USG miał już ponad dziesięć lat i nie spełniał wymogów i standardów XXI wieku – mówił Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

,,Na pewno 2019 r. będzie dobry dla ostrowskiego szpitala pod względem zakupów i inwestycji, a ten zakup to dopiero początek. Cieszymy się, że zarówno w naszym budżecie znalazły się środki, jak i życzliwością wykazali się nasi wypróbowani sponsorzy. Dziś mamy powody do radości, bo szpital dysponuje urządzeniem, które podnosi standard usług medycznych’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Symboliczne przekazanie odbyło się 3 stycznia 2018 r. Urządzenie dostarczono już pod koniec grudnia 2018 roku. Zarówno lekarze, personel medyczny, jak i same pacjentki mówią, że jakoś obrazu ze starym sprzętem jest nieporównywalna. Widać na nim rozwój narządów i to, co dzieje się w naczyniach dziecka.

– ,,Jest to aparat w pełni cyfrowy z bardzo szerokimi możliwościami, oprogramowaniem 3D i przede wszystkim ze znakomita funkcją Dopplera. Dziś położnictwo opiera się na badaniu ultrasonograficznym, a to badanie kwalifikuje pacjentki i płody do wcześniejszego lub późniejszego rozwiązania. Możemy opierać się nie na zwykłym, ale na dopplerowskim obrazie i na przepływach naczyniowych. Te dane decydują o naszej diagnozie. Dzięki temu możemy podejmować bardzo szybkie decyzje’’ – powiedział Tomasz  Gostomczyk.

Część środków na zakup USG to dar fundacji działającej przy spółkach byłego ZAP. – ,,Współpraca ze starostą i szpitalem bardzo dobrze się nam układa. Dziś przekazaliśmy usg, ale zakupiliśmy już ze środków naszej fundacji ZAP Zdrowie dwa urządzenia tzw. holtery do badania serca. My stawiamy na szpital i cały czas zbieramy pieniądze. Są to środki prywatne, firmowe, a także pochodzące z tzw. 1 procenta’’ – powiedział Zenon Pawlak Prezes ZAP Kooperacja.

W 2018 r. na świat w ostrowskim szpitalu przyszło ok. 2000 dzieci. Oddział dysponuje 70 łóżkami, zatrudnionych na nim jest 11 lekarzy i 46 położnych.

2019-01-04 ok24.tv