Ostrowski szpital ma nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci. To druga placówka tego typu w Wielkopolsce.

W chwili obecnej jest to dwułóżkowy Oddział z perspektywa rozwoju w nowym skrzydle. Podobnie jak od „oparzeniówki’’ trafiają do niego pacjenci z całego regionu. Uruchomienie kosztowało niebagatelną kwotę ok. 600 tys. zł i pochodziło z budżetu szpitala, co jak podkreślał Starosta Ostrowski świadczy o stabilnej pozycji finansowej palcówki.

zdjecie

– Cieszę się, że dziś nadszedł moment oficjalnego uruchomienia. Oddział posiada swoje zaplecze techniczne i co bardzo ważne ludzkie, jak również umowę na refundację z NFZ. Poza Poznaniem jest to drugie miejsce, które ma tak specjalistyczne miejsca do leczenia dzieci. To z jednej strony decyduje, że mamy pacjentów z różnymi schorzeniami ze znacznej części Wielkopolski jak i spoza. Z drugiej ta sytuacja pozwala nam myśleć o dalszym rozwoju – mówił Witold Miaśkiewicz ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii. Podkreślił, że ważnym elementem przygotowań do otwarcia było skompletowanie zespołu lekarsko pielęgniarskiego.

zdjecie

Kierownikiem nowego Oddziału został Krzysztof Grala, który stwierdził, że anestezjologia dzieci wymaga szczególnego podejścia, a wydzielenie organizacyjne specjalnego oddziału tylko dla dzieci wymaga także NFZ.

– Ten oddział ma służyć nie tylko dla tego powiatu, ale całemu regionowi. Dzieci wymagają szczególnej opieki, szczególnego podejścia anestezjologicznego stąd potrzeba wydzielenia go ze struktur oddziału dla dorosłych. Dzieci poniżej 3 roku życia narażone na szczególne powikłania i niebezpieczeństwa. Większość trafiających tu poparzonych dzieci jest w 2-3 roku życia, czyli są w grupie wymagającej szczególnego podejścia. Ten oddział będzie im zapewniał opiekę na najwyższym poziomie – powiedział. K. Grala.

2016-02-15 ok24.tv