Oddział Ortopedyczny ostrowskiego szpitala otrzymał dziś nowoczesne „Ramię C” supernowoczesne urządzenie wykorzystywane miedzy innymi w operacjach ortopedycznych. Stary 12-letni sprzęt, który do tej pory był wykorzystywany na bloku operacyjnym nie spełniał już aktualnych norm. Koszt zakupu to 300 tysięcy złotych.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Jest to sprzęt z najwyższej półki. Niezwykle pomocny w pracy lekarzy pod względem wykonywania zdjęć, ich obróbki, archiwizacji i wykorzystywania w diagnozach. Mamy dobry zespół lekarzy, coraz lepszy sprzęt i -zdaje się – zaczyna to wreszcie dostrzegać NFZ, bo zaczyna rosnąć kontrakt dla naszego Oddziału Ortopedycznego. A to powinno się stopniowo przekładać na zmniejszenie kolejek oczekujących m.in. na wykonanie endoprotez, bo możliwości wykonywania zabiegów mamy duże, a zapotrzebowanie społeczne jest spore – powiedział doktor Mirosław Falis, kierownik oddziału.

Aparaty rentgenowskie z ramieniem C umożliwiają wykonywanie zdjęć RTG bezpośrednio podczas zabiegów i operacji. Ich charakterystyczny kształt, właśnie w formie litery C, pozwala na łatwe przysunięcie urządzenia do stołu operacyjnego. Na górze ramienia umieszczony jest wzmacniacz obrazu, a na dole mieści się lampa oraz generator. Oczywiście integralną częścią tego sprzętu jest komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem. O jakości wykonywanych zdjęć decydują parametry lampy, wzmacniacza i generatora – im wyższe, tym szersze zastosowanie urządzenia.

Rocznie na oddziale ortopedii przeprowadzanych jest 1400 zabiegów w tym blisko 900 zespoleń kości, przy których tego typu aparat jest niezbędny. Teraz operacje będą przebiegać sprawniej, dokładniej, a co ważniejsze bezpieczniej. Znacznie zmniejszy się też dawka promieniowania – dodaje Mirosław Falis.

2017-10-11 ok24.tv