Pierwsza w regionie, a piąta w Wielkopolsce komora dymowa w Ostrowie Wielkopolskim została właśnie oficjalnie oddana do użytku. Podobne obiekty są tylko w Poznaniu, Koninie, Lesznie i Pile. To miejsce do ćwiczeń i testów, jakie muszą przechodzić regularnie strażacy zarówno zawodowi jak i ochotnicy. Tego dnia przekazane zostały także nowe pojazdy oraz sprzęt na potrzeby 4 jednostek PSP z regionu.

201511261459435b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

201511261459422b

26 listopada 2015 roku oficjalnie oddana została do użytku nowoczesna komora dymowa. W jej pomieszczeniach panują warunki zbliżone do tych, z jakimi strażacy spotykają się w czasie pożarów. Każdy strażak musi przejść takie szkolenie co 2 lata. Komora składa się z dwóch pomieszczeń, pierwsze w trakcie zadań jest zadymione, a w drugim panuje wysoka temperaturą.

Wytyczone są ścieżki, które strażak musi pokonać w pełnym usprzętowieniu. To łącznie 66 metrów w różnych płaszczyznach. Trzeba wykazać się sprawnością w pełzaniu, przeciskaniu, przechodzeniu. Tor odzwierciedla warunków, z jakimi strażacy mogą się spotkać podczas rzeczywistej akcji. Ćwiczenia w komorze dymowej mają na celu wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie u ćwiczących umiejętności i nawyków w zakresie: technik pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniach ochronnych, pracy przy dużym obciążeniu psychofizycznym. Łączny koszt inwestycji to 1 700 000 zł.

2015-11-26 ok24.tv