Czy zrujnowany kompleks budynków przy ul. Fabrycznej w Kaliszu zyska nowy blask? Odważna i oryginalna koncepcja zabudowy już jest, wizualizacja też. Teraz miasto musi zdecydować czy będzie remontować te pofabryczne obiekty według przygotowanej koncepcji architektów i skąd weźmie kilka milionów złotych na taką inwestycję.

Koncepcję architektoniczną dla budynków przy ul. Fabrycznej stworzył architekt Jacek Bułat. Według jego wizji  najważniejsza zmiana dotyczy budynku po dyskotece Brok’n’Roll  (wcześniejszy Futurysta).  – Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym i nadaje się tylko do rozbiórki – mówi Jacek Bułat z BUŁAT – Autorska Pracownia Architektoniczna w Poznaniu.

Architekt planuje też przenieść strafostację znajdującą się na tej działce.   Nowa przestrzeń ma pozwolić na połączenie w jedną bryłę pozostałych obiektów. Do kamienicy bezpośrednio przy ul. Fabrycznej, wzdłuż ulicy, zostanie dobudowana sala widowiskowo – koncertowa o powierzchni około 500 mkw. dla około 200 osób.  Sala będzie połączona przeszklonym hollem z budynkiem pofabrycznym w głębi podwórza. Wysokość całego kompleksu ma być zrównana do poziomu dwupiętrowej kamienicy, w której mieści się teraz sklep Haft.

W sali widowiskowej będzie wydzielone miejsce dla widowni i estrada. W kamienicy od strony Fabrycznej, zgodnie z koncepcją Jacka Bułata, będą m.in. pomieszczenia garderoby i zaplecze techniczne estrady. W budynku pofabrycznym w głębi podwórza miałyby powstać pomieszczenia z przeznaczeniem na sale edukacyjne dla ośrodka kultury, czyli wszystko zgodnie z zamysłem urzędników. Architekt zaznacza, że cały kompleks miałby być wzorowym połączeniem tradycji z nowoczesnością. – Elewacja kamienicy od ul. Fabrycznej zostanie odnowiona, ale zachowa swój historyczny wygląd. Dobudowana sala będzie natomiast w stylu nowoczesnym.

Jacek Bułat tłumaczy, że jest już po rozmowach z urzędnikami z Ratusza. Koncepcja przypadła im do gustu, ale ostatecznej decyzji o jej realizacji nie ma. Anna Durlej, p.o. naczelnika Wydział Rozbudowy Miasta i Inwestycji powiedziała portalowi faktykaliskie.pl, że miasto szuka teraz możliwości pozyskania unijnych funduszy na ten cel. Według  szacunków Autorskiej Pracowni Architektonicznej „Jacek Bułat” koszt realizacji przygotowanej przez nich koncepcji może wynieść kilka milionów złotych.

2015-06-17 ok24.tv za faktykaliskie.pl. fot za Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat