Inwestycja kosztować będzie ponad 2,5 mln złotych. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu gminy. Nowoczesny obiekt powstanie tuż obok Zespołu Szkolno –Przedszkolnego. Przedszkole będzie jednokondygnacyjne, 3-oddziałowe dla 75 dzieci, z zapleczem kuchennym. Przy każdej sali będzie toaleta z prysznicem, szatnią, podręcznym magazynem. W budynku będzie wiatrołap, toaleta dla niepełnosprawnych, wózkownia, kotłownia, zaplecze magazynowe, archiwum, pomieszczenia gospodarcze oraz zaplecze kuchenne. W sumie przedszkole liczyć będzie prawie 800 metrów kw. W ramach inwestycji wybudowany zostanie specjalny łącznik, który połączy nowy obiekt ze szkołą.
„Zmiana reformy systemu oświaty spowodowała, że musimy inwestować w wiele obiektów oświatowych. Do szkół wróciły siódme i ósme klasy, potrzebne są więc dodatkowe sale lekcyjne, taką sytuację mamy m.in.: w Topoli Małej. Musieliśmy więc podjąć decyzję albo o rozbudowie szkoły albo o budowie nowego przedszkola. Łatwiejsze i prostsze do wykonania wydaje się to drugie rozwiązanie. Inwestycja nie będzie komplikować pracy szkoły. Mam nadzieję, że będzie to piękny i nowoczesny obiekt, kolejny w Gminie Ostrów Wielkopolski.” – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.
Zainteresowanie inwestycją w Topoli Małej było bardzo dużo. Wpłynęło 12 ofert. Najdroższa z nich wynosiła ponad 3 miliony 600 tysięcy złotych. Najniższą kwotę (ponad 2 mln 555 tys. złotych) zaoferowała ostrowska firma Budomax, która poza ceną, spełniła także wszelkie oczekiwania i obwarowania budowlane związane z inwestycją. Zdobyła maksymalną liczbę punktów i wygrała przetarg. Budowa ma zakończyć się do końca lipca 2020 roku.
„Dzieci do swojej dyspozycji mają teraz trzy niewielkie sale i jedną wspólną toaletę. Budowa nowego przedszkola poprawi warunki nie tylko lokalowe, ale przede wszystkim polepszy się komfort do nauki i zabawy. Najmłodsi zyskają nowoczesne, przestronne i jasne sale zabaw z odpowiednim zapleczem. Szkoła natomiast po przeprowadzce przedszkola zyska dwie sale lekcyjne i jedną salę na zajęcia indywidualne. ” – podkreśla Grażyna Bąk, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Topoli Małej.
Dziś w przedszkolu w Topoli Małej uczy się 67 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.