Zbliża się koniec budowy boiska sportowego i terenu rekreacyjnego dla uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Tym samym ostatnia szkoła zarządzana przez powiat ostrowski zyska nowoczesne boisko sportowe.

Budowa boiska Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych zwieńczy realizowany w Powiecie Ostrowskim od ośmiu lat projekt modernizacji wszystkich przyszkolnych boisk.

– Po ukończeniu tego zadania wszystkie powiatowe szkoły będą miały funkcjonalne i kolorowe boiska. Realizacja tego projektu od roku 2011 kosztowała prawie 5 mln, z czego 1/3 to środki zewnętrzne, które udało nam się pozyskać. To jest też powód do zadowolenia, bo dziś nie jest sztuką budować z własnego budżetu, tylko sztuką jest pozyskiwać środki zewnętrzne – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Jako pierwsze zostało wybudowane boisko wielofunkcyjne przy ZSP CKU Przygodzice oraz boiska przy Zespole Szkół Specjalnych. Kolejnym krokiem była wspólna z samorządem miejskim budowa boiska na potrzeby II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 1. Nieco później o nowoczesny obiekt wzbogacił się Zespół Szkół Ekonomicznych. W 2016 kompleksowo zmodernizowany został kompleks sportowy obejmujący boiska oraz korty tenisowe przy Zespole Szkół Technicznych. Natomiast w 2017r. o nowe obiekty wzbogaciło się I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Usługowych i III Liceum Ogólnokształcące, przy którym powstał obiekt z elementami lekkoatletycznymi.

Inwestycja przy „budowlance’’ zamyka cały projekt. Obecnie dobiegają końca prace instalacyjne obejmujące budowę nowego odwodnienia i instalacji oświetlenia zewnętrznego. W kolejnym etapie powstaną nowe nawierzchnie. Jak podkreślają fachowcy, trudność w realizacji inwestycji wynika z utrudnionego dostępu ciężkiego sprzętu ze względu na ograniczoną przestrzeń i ciasną miejską zabudowę. Ekipy budowlane musiały się również zmierzyć z kolizjami innych instalacji. Pomimo utrudnień z obiektu uczniowie będą mogli korzystać już w nowym roku szkolnym.

– Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja, ale jednocześnie trudna, bo teren jest zamknięty, a chcieliśmy maksymalnie wykorzystać możliwości tego nie do końca foremnego placu. Całość została podzielona na dwie części: sportową z pełnowymiarowym boiskiem do siatkówki wraz z miniboiskiem do koszykówki i piłki nożnej oraz część rekreacyjną z siłownią zewnętrzną, gdzie mamy też przewidziane szachy i tenis stołowy – wyjaśnia Honorata Sachowska-Barańczak.

Jak dodaje dyrektor szkoły, w budowę boiska chcą się włączyć uczniowie ZSB-E z klas o specjalności projektowania i kształtowania krajobrazu, którzy zajmą się nasadzeniem zieleni. Na to zadanie z budżetu Powiatu Ostrowskiego przeznaczono 700 tys. zł. Także w tym przypadku Powiat Ostrowski wystąpił do Ministerstwa Sportu z wnioskiem o dofinansowanie z funduszy rządowych.

2018-08-20 ok24.tv za gazetaostrowska.pl