Czas niezwykłej premiery zbliża się wielkimi krokami. Już w piątek 22 listopada na deskach sceny w JOK Jarocin zostanie zaprezentowany spektakl teatralny „Nie należy dłużej czekać!”. Przygotowywana sztuka w sposób artystyczny podejmuje temat powstania wielkopolskiego, a ściślej – udziału mieszkańców Jarocina w tym zrywie oraz w niepodległościowej konspiracji.

Tekst scenariusza napisał wielokrotnie nagradzany dramaturg Łukasz Pawłowski, a jego reżyserii podjął się Piotr Kaźmierczak z Teatru Polskiego w Poznaniu. Na scenie wystąpią zarówno profesjonalni aktorzy, jak i mieszkańcy ziemi jarocińskiej, którzy wcielą się w role drugoplanowe.

Próby do spektaklu trwają już od dłuższego czasu. Fabuła oraz dialogi głównych bohaterów – postaci autentycznych – zdynamizowane zostaną przez specjalnie przygotowaną oprawę scenograficzną, kostiumy i rekwizyty. Całość wprowadzi widza w wyjątkową atmosferę. Główną ideą projektu jest artystyczne przetworzenie powstania wielkopolskiego, by w ciekawy, nowatorski i twórczy sposób uświadomić społeczeństwu rangę tego faktu historycznego, a lokalnie przybliżyć w nim udział mieszkańców Jarocina.

Spektakl rozpocznie się o godzinie 19.00. Bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie można odbierać w JOK Jarocin oraz Muzeum Regionalnym w Jarocinie (ratusz, II piętro). Organizatorem spektaklu jest Muzeum Regionalne w Jarocinie, któremu partnerują: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Stowarzyszenie Jarocin XXI oraz Teatr Polski w Poznaniu. Sztuka jest częścią projektu „Jarocinianie w powstaniu”, finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz ze środków Gminy Jarocin.