Kalendarz tegorocznych niedziel handlowych ulegnie zmianie. Sklepy mają być zamknięte w niedzielę 24 grudnia, a więc w Wigilię Bożego Narodzenia. W zamian jednak Rada Ministrów chce zaproponować w grudniu „niedzielę zastępczą”.
W tym roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, czyli Wigilię. W związku z tym Rada Ministrów chciałby zmienić kalendarz dni z zakazem handlu. I tak w niedzielę 24 grudnia, kiedy sklepy teoretycznie powinny być otwarte, będzie to dzień „objęty zakazem handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem”. Taką decyzję rząd tłumaczy „szczególnym czasem, jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, przygotowań i spotkań rodzinnych”. W zamian proponuje „niedzielę zastępczą”.
Niedziele handlowe w grudniu. Zmiana kalendarza dni z zakazem handlu
W Wykazie Prac Legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się projekt, który „wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu”. Zamiast niedzieli handlowej, która przypadła w Wigilię, sklepy mają być otwarte 10 grudnia 2023. Autorzy tego rozwiązania zakładają, że pozwoli ono na „realizację planów zakupowych”. Zaproponowano jednak, żeby ograniczenie handlu obowiązywało do godziny 14:00 „z uwagi na niniejszą propozycję zniesienia zakazu w tym dniu”.