Od 1 lipca br. w Ostrowie Wielkopolskim zacznie obowiązywać nowy system segregacji odpadów. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej do dotychczasowych pojemników na odpady dołączy kolejny – niebieski – który przeznaczony będzie na papier.

Do tej pory ostrowianie segregowali odpady umieszczając je w zielonych i żółtych pojemnikach, bądź workach – w przypadku domów jednorodzinnych. Kolor zielony przeznaczony był na szkło, a żółty na tworzywa sztuczne, metal oraz papier. Od 1 lipca br. papier umieszczać będziemy w osobnych – niebieskich – pojemnikach lub workach.

– Zmiana podyktowana jest kilkoma względami. Po pierwsze miasto chciałoby jak najszybciej osiągnąć przewidziane ustawą wysokie wskaźniki odzysku i recyklingu poszczególnych frakcji odpadów. Drugi powód – to względy praktyczne – dotychczas papier był łączony z odpadami z tworzyw sztucznych i metalami, przez co ulegał zabrudzeniu i często nie mógł być wykorzystywany do powtórnego przetworzenia – mówi Karina Wicenciak, naczelnik wydziału ochrony środowiska w ostrowskim Urzędzie Miejskim.

Decyzja ta jest także odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, którzy sami zgłaszali, że chcieliby mieć dodatkowy pojemnik na papier. Przed wejściem w życie tzw. „rewolucji śmieciowej” niebieskie pojemniki na papier funkcjonowały już na wielu osiedlach.

Papier odbierany będzie ze wszystkich gospodarstw raz w miesiącu – zarówno w przypadku zabudowy jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej. Niebieskie worki będą do mieszkańców dostarczane.

2015-04-08 ok24.tv za umostrow.pl