Nie żyje Jan Maciej Kopecki. Urodzony w 1945 roku w Ostrowie Wielkopolskim, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

maciej-kopecki-fot-a-tkaczyk-pwpwGrafik, rytownik, projektant, banknotów, znaczków pocztowych, prac graficznych, miedziorytów, stalorytów. Naczelny grafik Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Nadzorował prace graficzne przed rozpoczęciem produkcji banknotów. Wykonywał prace przy projektowaniu banknotów do serii „Wielcy Polacy”. Jest autorem banknotu kolekcjonerskiego o nominalne 10 zł, wyemitowanego przez Wytwórnię Papierów Wartościowych w 90. rocznicę odzyskania niepodległości. Nowością był nam nim znak dla niewidomych wykonano w formie reliefu, czyli trójwymiarowego elementu, wyczuwalnego przez opuszki palców.

Kopecki była także twórcą znaczków wklęsłodrukowych drukowanych dla Poczty Polskiej oraz projektu pierwszego polskiego paszportu biometrycznego. Jego prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów na całym świecie.

Jak podkreślają specjaliści Kopecki doszedł do perfekcji w jednej z najtrudniejszych technik: w miedziorycie i stalorycie. Tę niesłychaną koncentrację, niezwykłą pewność ręki – a zarazem lekkość i elegancję formy znajdujemy w pracach artysty poświęconych tematyce końskiej. Nic też dziwnego, że prof. Jan Grabowski, autorytet w sprawach koniarskich – autor ksiażki „Hipologia dla wszystkich” właśnie jego wybrał jako jednego ze wspołtwórców swego dzieła. Artysta jest rownież autorem rycin towarzyszących hasłom o tematyce hipologicznej w najnowszej encyklopedii Państwowego Wydawnictwa Naukowego.

2016-09-29 ok24.tv, fot. PWPW