– Warto wystąpić z wnioskiem wtedy, gdy kolejki są najkrótsze, czyli przed „szczytem” paszportowym, który zaczyna się w marcu. Przed samymi wakacjami gwałtownie rośnie zainteresowanie wydaniem paszportu. Kampania „Paszport – nie czekaj do lata” ma też zmobilizować rodziców do pamiętania o konieczności wyrobienia dokumentów dla dzieci, z którymi wyjeżdża się za granicę.

1d_1417

Najwięcej wniosków o wydanie dokumentów paszportowych wpływa do urzędu od marca do sierpnia – dziennie to około 300 osób. Jeszcze więcej wniosków przyjmowanych jest dziennie w trakcie tzw. długich weekendów. W tej chwili zaś czas wizyty w oddziale paszportowym nie przekracza 15-30 minut.

Podczas konferencji dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Andrzej Kunicki oraz zastępca dyrektora Iwona Makowska-Chudzicka przedstawili też zasady wydawania paszportów. Każdy obywatel RP przekraczając granicę kraju musi posiadać dokument tożsamości. – Jeśli podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, dokumentem tożsamości może być dowód osobisty, natomiast w krajach z poza Unii Europejskiej – wymagany jest paszport o określonym przez dane państwo terminie ważności. Większość państw np. Egipt, Maroko, Tunezja czy Turcja wymaga minimum 6-miesięcznego okresu ważności paszportu. Osoby udające się do Indii winny posiadać paszport ważny minimum 1 rok.

Na wydanie paszportu czeka się do 30 dni, a ze względu na konieczność złożenia odcinków palców wniosek trzeba składać i odbierać osobiście.

2016-02-15 ok24.tv