Informujemy, że w dniach 23-24 maja 2015 festyn lotniczy nie odbędzie się – poinformował na facebooku Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Prezes Stowarzyszenia LBM Marian Sadowski. Dodał, że o powodach odwołania V Festynu Lotniczego „Lotnisko bliżej miasta” poinformują wkrótce.

Stowarzyszenia na profilu FB sukcesywnie podawało informacje o planowanych atrakcjach tegorocznego festynu. 1 lutego br. rozstrzygnięto także przeatrg na ochronę i gastronomię. Obsługą gastronomiczną wraz z wesołym miasteczkiem miało zająć się – Przedsiębiorstwo „DARKO” Gastronomia.
Obsługą polegającą na zabezpieczeniu V Festynu Lotniczego – Biuro Usług Detektywistyczno-Ochronnych “LEX” sp. z o.o.

Jednak już 1 kwietnia 2015r. pojawił się na FB wpis Stowarzyszenia, że „festyn ze względów finansowych nadal stoi pod znakiem zapytania, a nasi włodarze mają węża w kieszeni, nie chcąc zrozumieć jaką wielką promocją dla Ostrowa i regionu w kraju i za granicą jest Festyn” (pisownia oryginalna).

Festyn w Michałkowie organizowany był od 2011 roku i był jedną z większych cywilnych imprez w Polsce. Co roku zapraszani byli znani piloci z kraju i grupy z zagranicy.

Na FB starosty Pawła Rajskiego pojawił się komentarz do tej informacji:

– Dziś dotarła informacja o odwołaniu Festynu Lotniczego w Michałkowie z powodu braku zgromadzenia odpowiedniej ilości środków finansowych. Jako Powiat Ostrowski byliśmy tym samorządem, który cztery lata temu pierwszy tchnął w pomysł organizacji festynu ducha i dał wsparcie organizacyjno-finansowe. Czyniliśmy to zresztą konsekwentnie przez wszystkie edycje. W tym okresie to właśnie na barkach samorządów: powiatowego, miejskiego Ostrowa i Kalisza, Samorządu Województwa Wielkopolskiego spoczywał główny ciężar finansowania festynu. Ubolewam z tego powodu, że mimo iż festyn przyciągał kilkadziesiąt tysięcy ludzi dziennie, dwukrotnie zdobywał najwyższe laury w plebiscytach imprez lotniczych, nie udało się Stowarzyszeniu Lotnisko Bliżej Miasta znaleźć komercyjnego podmiotu, który wsparłby organizację kolejnych edycji festynu.

2015-04-17 ok24.tv