Konkurs na prezesa Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego nie zostanie powtórzony. Taką decyzję podjął prezydent miasta Grzegorz Sapiński. Ponownego przeprowadzenia konkursu domagali się związkowcy z KPT zaniepokojeni medialnymi doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach przy wyborze kandydata. A jest nim agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

,,My mieszkańcy Kalisza i zarazem reprezentanci Pracowników trzech kaliskich Spółek publicznego transportu zbiorowego, w związku z doniesieniami medialnymi co do zaistnienia możliwych nieprawidłowych działań komisji konkursowej apelujemy do Pana Prezydenta o unieważnienie konkursu na Prezesa Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego z dnia 1 czerwca 2015r.’’ – napisali związkowcy  z Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego w Kaliszu. Od władz miasta domagali się ogłoszenia nowego konkursu z udziałem radnych, obserwatorów społecznych i właśnie przedstawicieli związków zawodowych. Prezydent odpowiada, że nowego konkursu nie będzie. – Rada Nadzorcza wybrała, jej zdaniem, najlepszego kandydata i ja chcę zobaczyć, jak to będzie wyglądało. Ja nie oceniam ludzi po tym, co robili w życiu itd. – uzasadnia Grzegorz Sapiński.

Spośród 11 kandydatów ubiegających się o fotel prezesa, komisja konkursowa wybrała Mariusza Wdowczyka, agenta łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To właśnie ta jednostka, tuż przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi, przeprowadzała kontrole w ratuszu, a także w stowarzyszeniach będących wówczas u władzy. Zeznania składał w CBA m.in. obecny prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Ponadto Mariusz Wdowczyk i Piotr Kościelny to rówieśnicy, którzy uczęszczali do tej samej szkoły. Wszystkie te fakty budzą szereg wątpliwości nie tylko w lokalnym środowisku; sprawę nagłośniło kilka dni temu Radio Zet.

Prezydent Grzegorz Sapiński (na zdjęciu z wiceprezydent Karoliną Pawliczak) nie widzi powodów, by konkurs w KPT powtarzać. Kontrole CBA w Kaliszu nic nie wykazały.  Teraz wątpliwości wokół konkursu w KPT bada prokuratura. – Jeśli jakikolwiek mieszkaniec naszego miasta podda w wątpliwość, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa ma prawo i obowiązek zgłosić to do organów ścigania. Jeżeli tak było to bardzo dobrze się stało – mówi prezydent Grzegorz Sapiński. – Wszystko co się dzieje wokół ratusza, wokół pieniędzy publicznych powinno być czyste, jawne, uczciwe. Jeśli były jakieś przekroczenia prawa to mam nadzieję, że prokuratura je wskaże – dodaje.

Mariusz Wdowczyk ma objąć stanowisko prezesa KPT z dniem 1 lipca.

2015-06-27 ok24.tv za faktykaliskie.pl