Specjaliści ośrodka to: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni, neurologopeda, psycholog, terapeuta zajęciowy, dietetyk.
Najczęstsze choroby neurologiczne osób dorosłych, których skutkiem jest pojawienie się niepełnosprawności to: udar mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane.
We wszystkich powyższych chorobach, ale i w każdej innej, rzadziej występującej chorobie układu nerwowego jak: uraz czaszkowo-mózgowy, uszkodzenie rdzenia kręgowego, choroby nerwowo-mięśniowe, pacjenci potrzebują specjalistycznej opieki medycznej; farmakoterapii, szeroko pojętej rehabilitacji oraz wsparcia psychologicznego.
Szczególnie rehabilitacja jest procesem długotrwałym i żmudnym, wymagającym zaangażowania i wysiłku ze strony pacjenta przy stałym wsparciu osób bliskich.
Turnusy rehabilitacyjne

W trakcie turnusów rehabilitacyjnych każdy pacjent może korzystać z indywidulanej fizjoterapii skoncentrowanej na jego aktualnych potrzebach. Z fizjoterapeutą prowadzącym ustalane są cele krótko i długoterminowe, dzięki czemu sam proces usprawniania jest maksymalnie zoptymalizowany. Prowadzone są ćwiczenia z rehabilitacji neurologicznej lub ortopedycznej w zależności od potrzeby. Dodatkowo każdy program oprócz metod reedukacji nerwowo-mięśniowej zawiera zabiegi z fizykoterapii, klasycznej kinezyterapii, terapii lustrzanej i ćwiczeń wspierających na sprzęcie dedykowanym dla pacjentów neurologicznych jak rotory zmniejszające spastykę lub sztywność mięśniową.
Robotyka w rehabilitacji
To, co wyróżnia ośrodek Neuroport https://neuroport.pl/sprzet/, to wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego z zakresu tzw. robotyki rehabilitacyjnej oraz urządzeń z grupy Sensory-Based Therapy. Wsparcie klasycznej fizjoterapii tego typu sprzętem stwarza dodatkowe możliwości szczególnie osobom z chorobami neurologicznymi, u których na skutek choroby funkcja kończyn dolnych lub górnych została w znacznym stopniu ograniczona.

Jednym z takich urządzeń jest Lokomat Pro 6 – umożliwiający reedukację chodu nawet u tych osób, które z powodu choroby utraciły tę funkcję. Regularne treningi z wykorzystaniem tego urządzenia pozwalają zapobiegać wielu następstwom chorób neurologicznych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Terapia szczególnie polecana jest osobom z zaburzeniami chodu po udarze mózgu, urazie czaszkowo-mózgowym, w stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona, czy uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Innymi urządzeniami, wykorzystywanymi w ośrodku jest Armeo Spring i Bimeo przeznaczonych do rehabilitacji kończyn górnych oraz Manovo Spring i Rękawica Music Glove do rehabilitacji dłoni. W trakcie terapii pacjent ma możliwość obserwowania wykonywanego ruchu na monitorze w czasie rzeczywistym. Stały podgląd dostarcza precyzyjnych informacji o błędach, dzięki czemu można je na bieżąco korygować i wielokrotnie powtarzać ruch aż do osiągnięcia pożądanego wzorca.

NEUROPORT powstał by zapewnić wsparcie osobom starszym z ograniczeniami sprawności ogólnej wieku podeszłego. Ośrodek spełnia potrzeby zdrowotne, ale również społeczne, estetyczne i duchowe. Dzięki kompleksowemu podejściu, cały pobyt seniora może dobrze wpłynąć na jego samopoczucie i sprawność, co w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości życia.
Kontakt:
NEUROPORT Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej
ul. Bojerowa 28, 60-480 Poznań
+48 500 490 590
e-mail:recepcja@neuroport.pl