Bez tego miejsca nie jest możliwy rozwój oddziałów szpitala, ani przeprowadzanie żadnych zabiegów i operacji. Tym ważniejsze, że w ostrowskim szpitalu powstaje centralna sterylizatornia. Jak przekonują przedstawiciele wykonawcy, to będzie obiekt należący do czołówki tego typu obiektów w Polsce.
Nowa centralna sterylizatornia powstaje na parterze nowo wybudowanego skrzydła szpitala. Zamiast dotychczasowej ciasnoty pracownicy będą mieli do dyspozycji kilkaset metrów kwadratowych powierzchni wyposażonych w nowoczesne urządzenia.
– ‘’Już na etapie projektowania i budowy nowego skrzydła zaplanowaliśmy, że w przypadku pozyskania środków finansowych będziemy budować centralną sterylizatornię. I to już staje się faktem. Prace są realizowane, a wcześniej przygotowaliśmy montaż finansowy, który pozwolił budowę rozpocząć. Jest to znaczny wysiłek finansowy, bo całe zadanie kosztuje ponad 5 mln złotych.’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Montaż finansowy przygotowany na potrzeby tej inwestycji obejmuje zaangażowanie środków z trzech źródeł.
– ‘’Staraliśmy się o dotację z puli premiera i udało się nam na ten cel pozyskać kwotę 1,2 mln zł. To są znaczące środki, które pozwoliły nam rozpocząć przygotowania. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania tych środków’’ – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.
Z budżetu powiatu przeznaczy na ten cel 1,5 mln, a pozostałe środki to kredyt inwestycyjny, który na ten cel zaciągnął szpital.
– ‘’Nowa sterylizacja pozostanie w podziemiu, ale będzie to już zupełnie inny poziom, inna jakość. Wspólnie ze starostwem remontujemy i rozbudowujemy szpital. Jednak nie tylko same oddziały stanowią o jakości i świadczeniu usług w szpitalu. Postawiliśmy na rozwój oddziałów zabiegowych, ostatnim jest oddział okulistyki. To wszystko wymaga za sobą sprawnej sterylizacji’’ – powiedział Dariusz Bierła.
Za inwestycją przemawiały nie tylko potrzeba rozwijających się oddziałów, ale fakt, że warunki pracy na steryzliacji nie zmieniły się od kilkudziesięciu lat.
– ‘’Będzie więcej urządzeń i wreszcie warunki odpowiadające wszelkim rozporządzeniem ministra zdrowia’’ – powiedział Rafał Wielebski szef sterylizatorni w ostrowskim szpitalu. –‘’Minimalny czas potrzeby na to, aby urządzenie skażone mogło być ponownie użyte to ok. 5 godzin. Dziennie przygotowujemy ok. 20 wsadów sterylizacyjnych. Laikowi niewiele to mówi, ale to bardzo duża objętościowo ilość narzędzi’’.
Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Informer Med. Specjalizująca się tego typu inwestycjach i przeknują, że rozwiązania w Ostrowie będą naprawdę z najwyższej półki. Będą nie tylko nowoczesne urządzenia, ale także system komputerowy monitorujący obieg tych narzędzi, etapy wykonywania czynności. W efekcie ma to dać 100 procentowa gwarancję sterylności.
– ‘’W szpitalu zamontowane zostaną urządzenia szwajcarskich producentów. To sprzęt z najwyższej światowej półki i w naszym przekonaniu będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu steryzlizatorni w Polsce. Zadanie bardzo ciekawe i wymagające. Realizacja wymagała skoordynowania wielu branż. Wymagało m.in. mlntazu ogromnych central wentylacyjnych, zlokalizowanych na dachu. Dzięki nim jest możliwość uzyskania podciśnienia w poszczególnych strefach . Zastosowany sprzęt będzie szybszy, bardziej ekonomiczny w użytkowaniu i zdecydowanie delikatniejszy dla narzędzi, co wydłuży ich żywotność’’ – powiedział Jędrzej Mroczyński z firmy Informer Med.
Prace budowalne rozpoczęły się 14 października 2019. Planowane oddanie do użytku to marzec 2020 roku.