Na podwyższenie mandatów na razie się nie zanosi. Zmienią się jednak – jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita” – zasady egzekwowania kar z mandatów.
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianą przepisów o egzekwowaniu kar z mandatów.
Trwają w tej sprawie prace w Ministerstwie Infrastruktury. Zmiany są konieczne, bo skuteczność dochodzenia należności z tytułu mandatów w ostatnich czterech latach wyniosła mniej niż 63,7 proc.
Przed szybką jazdą kierowców nie powstrzymuje nawet pandemia, co pokazuje najnowszy raport Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Mniejszy ruch na drogach to większa pokusa i pole do popisu dla drogowych piratów. Apele o rozwagę nie pomagają.
Choć od 14 marca kierowców na drogach jest mniej, fotoradary nadal mają co rejestrować.
– Podczas miesiąca pandemii fotoradary zarejestrowały ponad 125,6 tys. przypadków przekroczenia prędkości – podaje Monika Niżniak, rzecznik GITD.
Ze statystyk GITD wynika, że połowa zarejestrowanych naruszeń dotyczyła przekroczenia prędkości w przedziale od 10 do 20 km/h więcej, niż pozwalają przepisy. 33,5 proc. kolejnych naruszeń dotyczyło przekroczenia prędkości w przedziale 21–30 km/h.
Aż 855 kierujących w obszarze zabudowanym z kolei przekroczyło dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Rok wcześniej takich przypadków było 663. Widać więc, że jest coraz gorzej.
Jak informuje z kolei policja, od początku tego roku 14 tys. osób w trybie administracyjnym straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h i więcej.