Robert Gonera, Paweł Sztompke, Bartosz Chajdecki, Tymon Tymański, Maciej Bochniak i Maciej Balcar – to gwiazdy tegorocznego 4. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy, który odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach 19-26 czerwca. O festiwalowe Grand Prix będzie walczyło dwanaście filmów, a dla miłośników filmu przygotowano aż 11 różnych pasm festiwalowych. Będą spotkania z filmowcami, projekcje plenerowe, warsztaty filmowe i dubbingowe oraz koncerty. Festiwal odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.

To, co wyróżnia ostrowski festiwal spośród innych tego typu imprez, to fakt, że o Grand Prix za najlepszą muzykę filmową rywalizują tutaj polskie filmy z muzyką skomponowaną przez polskiego kompozytora. W tym roku o nagrodę walczyć będzie dwanaście filmów, które miały swoje premiery w ubiegłym roku: „Bobry”, „Bogowie”, „Jack Strong”, „Jeziorak”, „Kamienie na szaniec”, „Małe Stłuczki”, „Miasto 44”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Powstanie Warszawskie”, „Serce Serduszko”, „Służby Specjalne” oraz „Zbliżenia”.

W jury zasiądą: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zygmunt Konieczny, Andrzej Idon Wojciechowski, Jerzy Kapuściński i Tomasz Lach.

Mimo, że festiwal nie pokazuje premierowych obrazów, to świetna propozycja dla tych wszystkich, którzy w czasie projekcji tych filmów nie zdążyli wybrać się do kina – mówi Sebastian Górski, dyrektor OCK.-  Bilet na wszystkie projekcje kosztował będzie 5 zł. Myślę, że to bardzo atrakcyjna propozycja dla tych, którzy filmów jeszcze nie widzieli, a być może dla tych, którzy chcą dany obraz zobaczyć raz jeszcze.

Oprócz pasma konkursowego dla miłośników filmu przygotowano również inne propozycje, m.in. spotkania z filmowcami, kino samochodowe, projekcje filmowe w plenerze, koncerty i warsztaty oraz – po raz pierwszy w tym roku – pasma „Polski musical” oraz „Młodzi kręcą”.

Pasmo „Filmowa noc z muzyką” to projekcje, które będą odbywać się zarówno w Kinie Komeda, jak i w plenerze. Tutaj zobaczyć będzie można film „20 000 dni na ziemi”, którego bohaterem jest Nick Cave oraz obraz w 3D „Metallica: Through The Never”. Na ostrowskim Rynku wyświetlone zostaną filmy „Cinema Paradiso” oraz „Tango”, a w amfiteatrze Parku Miejskiego nieme kino – „Brzdąc” z Charlie Chaplinem z muzyką na żywo w wykonaniu grupy „Czerwie”.

Dla najmłodszych widzów przygotowano pasmo „Muzyczne kino młodego widza”, w ramach którego zobaczyć będzie można animację „Dino Mama” oraz film „Tajemnice lasu”.

Nowe pasmo festiwalowe to „Polski Musical”. Tutaj zobaczyć będzie można trzy filmy: „Trash”, „Polskie Gówno” oraz wywołujący wiele kontrowersji obraz „Disco Polo”. Reżyser tego ostatniego – Maciej Bochniak – spotka się również z widzami, by podyskutować o swoim filmie i nie tylko. Wśród gości festiwalowych znajdą się również: aktor Robert Gonera, Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmów „Bogowie” oraz „Powstanie Warszawskie”, Tymon Tymański oraz Maciej Balcar, ostrowianin, który ma na swoim koncie nie tylko dokonania muzyczne, ale także liczne występy aktorskie z rolą w filmie „Skazany na bluesa” na czele.

2015-06-06 ok24.tv