Coraz głośniej mówi się o nowych województwach, które mogłyby powstać kosztem województwa wielkopolskiego. Chodzi o województwo środkowopomorskie na północy i środkowopolskie na południu.

 Tydzień temu Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął stanowisko w sprawie integralności terytorialnej województwa. Czy są potrzebne korekty granic województw czy też należy bronić niepodzielności województwa wielkopolskiego? Komu jest dobrze, a komu źle w Wielkopolsce? Czy tylko duża Wielkopolska to silny region?

Czy Wielkopolsce grozi utrata części ziemi przez korektę granic na rzecz ewentualnego nowego województwa albo nawet dwóch? Czy groźba jest realna? I czy oderwanie niektórych gmin północnych czy południowych byłoby z wyraźną szkodą dla naszego regionu? Pierwsze sygnały płyną z północy. Prezydenci Słupska i Koszalina chcieliby utworzenia nowego województwa środkowopomorskiego. Chętnie widzieliby w nim Złotów czy Krajenkę. „Włodarze tego powiatu nie chcą się jednak odłączać od Wielkopolski” – deklaruje Stefan Kitela, burmistrz gminy Krajenka. Na odejście z Wielkopolski nie ma też ochoty starosta złotowski, Ryszard Goławski.

Głośno mówi się również o oderwaniu kaliskiego. Z południa słychać coraz silniejsze sygnały – a to wszystko martwi marszałka województwa wielkopolskiego, Marka Woźniaka. Niepokoje dotyczące ewentualnej korekty granic Wielkopolskie podziela koalicjant sejmikowy Platformy – PSL także obawia się sygnałów, napływających z północy i południa regionu – mówi wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.

Czy jedynie duża Wielkopolska to silna Wielkopolska? Zdaniem profesora Waldemara Budnera z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu tworzenie małych województw nie jest dobre dla gospodarki i uważa, że reformatorzy administracji popełnili błędy już w przeszłości. Radnym PiS nie podobała się dyskusja jaka wywiązała się przy okazji przyjmowania stanowiska o integralności województwa – zdaniem radnego Dariusza Szymczaka było to niepotrzebne. Radni PiS nie byli przeciwko takiej idei, ale przez niektóre wypowiedzi postanowili się wstrzymać. Radny Zbigniew Czerwiński uważa, że przez stanowisko sejmiku sprawa nabrała niepotrzebnej temperatury – dziś nie ma żadnych konkretów w sprawie zmiany mapy województw.

Kto by zyskał, a kto stracił na utworzeniu nowych województw? Czy radni sejmiku wielkopolskiego wyszli przed szereg ze stanowiskiem o integralności województwa? Niewątpliwie takim stanowiskiem radni włączają się w dyskusję o tym, czy potrzebna jest korekta granic województw. Czy obecne 16 to za mało? Czy duże województwa takie jak Wielkopolska sprawdzają się? Głosy zwolenników i przeciwników zmian słychać coraz głośniej. Co myślą o tym Państwo jako mieszkańcy Wielkopolski?

2016-03-07 ok24.tv za radiomerkury.pl