Z opłatami za przedszkola, wyższymi podatkami lokalnym i inwestycjami kredytowanymi gigantyczną pożyczką. Budżet Ostrowa na rok 2021 budzi poważne wątpliwości. Polityka miejskiej władzy daje ostrowianom jasny przekaz, że mieszkańcy np. rozjeżdżanych od kilku lat ulic mogą zapomnieć o remontach. Mieszkańcy bloków między ul. Wrocławską i Kościuszki nie doczekają się na obiecane zagospodarowanie terenu po zlikwidowanych garażach, mieszkańcy bloków przy Kościuszki i Prostej na uporządkowanie szrotu samochodowego połączonego ze śmietnikiem na skrzyżowaniu tych ulic.
– To jest smutny obraz tego, do czego doszło przez ostatnie lata w obszarze inwestycji drogowych i takich mniejszych, miejskich – mówi radny Andrzej Kornaszewski (Koalicja Obywatelska).

Sama Beata Klimek przyznaje, że nigdy z takim trudem nie przychodziło konstruowanie budżetu. Subwencja oświatowa niespełna 50 mln zł pokrywa połowę kwoty bieżących wydatków na przedszkola i szkoły. Razem z inwestycjami to kwota 121 mln zł. Dodatkowo działamy w okresie pandemii, a to w sytuacji spadających dochodów miasta z podatku dochodowego to dodatkowe utrudnienie. – Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, jakie będą skutki wciąż szalejącej pandemii – mówiła Beata Klimek, prezydent miasta. – wypowiedź za wlkp24.info

Gigantyczny kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, ma zdaniem rządzących przełożyć się na lepszą sytuację ostrowskich firm. Inne zalety budżetu , to zdaniem rządzących, miejskie becikowe, wymiana pieców, wsparcie montażu zbiorników na deszczówkę czy działki.
Ważne inwestycje to drogi (Staroprzygodzka i parking na Staszica) czy rewitalizacja ostrowskiej wąskotorówki. Będzie też remont obiektu za Parowozownią, gdzie ma powstać centrum treningowe. Znajdą się też pieniądze na schronisko dla zwierząt.
Opozycja – właściwie głównie radni Koalicji Obywatelskiej – uważa, że budżet to głównie propaganda. – Nabraliśmy kredytów, pieniędzy od państwa np na drogi nie widać, więc musimy dokładać do tych kredytów środki z własnych dochodów, np. podwyższonych podatków, opłat za pobyt dzieci w przedszkolach itp. Jak mówiliśmy rok temu- bal się skończył i teraz trzeba za niego płacić – mówił w imieniu radnych Koalicji Andrzej Kornaszewski.
Efekty? obcięcie funkcjonujących od lat funduszy na inicjatywę lokalną. Do 2019 roku był to milion, na ten rok i na przyszły, zaplanowano po 500 tys., bo „zmniejszają się dochody miasta”.
Kto zagwarantuje, że owo zmniejszenie ma charakter przejściowy? Nikt, i to jest właśnie główna wada takiego planowania miejskich finansów. Słychać skądinąd o planowanych cięciach zatrudnienia w urzędzie.
Nie ma też – mimo wniosku radnych KO – pieniędzy na miejski program invitro.
Rok 2021, to kolejny rok drastycznie niewielkich inwestycji i remontów ulic. W porównaniu do kadencji Jarosława Urbaniaka to prawie o połowę mniej pieniędzy. Gdy dodać do tego wzrost kosztów takich zadań otrzymamy obraz zatrważający. Taki stan rzeczy, utrzymujący się od kilku lat, już przynosi negatywne skutki dla miasta.
Co gorsza te największe, najbardziej obciążające budżet inwestycje miasto prowadzi bez dotacji. Wszak pożyczka to nie dotacja.
Dziś utrzymanie wybudowanych w ostatnich latach obiektów kosztuje już ponad milion złotych rocznie,
Nie wiadomo ile będzie kosztować utrzymanie hali. Za chwilę – mimo rosnących długów – ma powstać kryta pływalnia czy stadion za parowozownią. Nie mówiąc już o naprawdę potrzebnych przedszkolach. Zdaniem radnych opozycji rządzący zapomnieli o drobnych, wpływających na codzienny komfort życia mieszkańców inwestycjach, takich jak naprawa ulic, chodników.