Michał Zwierz i Kuba Jędrzejewski – uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim – potrzebują wsparcia. Chcą bowiem zbudować silnik mikrofalowy i przeprowadzić badania, które pokażą – dlaczego on działa.

– Tworzymy zespół, który ma zamiar zbudować silnik Microwave Resonant Cavity Thruster (MRCT) będzie podobny do budowy silnika EmDrive zbudowanego przez Rogera Shawyera. Jest to innowacyjny silnik mikrofalowy, który może działać w próżni. Silnik będzie wytwarzał ciąg rzędu kilkuset miliniutonów (mN), co na Ziemi nie jest znaczącą wartością, jednak w przestrzeni kosmicznej może być z powodzeniem wykorzystywany do korygowania toru lotu satelit czy statków kosmicznych. Skuteczność działania napędu została udowodniona przez kilka zespołów, w tym również zespół badawczy NASA – mówią Michał i Kuba, którzy chcą napisać o tym wszystkim pracę naukową i pokazać ją na licznych konkursach w Polsce i na świecie.

– Budując ten silnik, chcemy zbadać wpływ grubości dużego pierścienia oraz wpływ grubości tłoka zamontowanego w  walcu, na ciąg wytwarzany przez silnika co najważniejsze odkryć zasadę działania, która jest zagadką dla wielu naukowców na całym świecie. Naszym celem jest napisanie publikacji naukowej na ten temat; oraz start w wielu polskich, zagranicznych konkursach dla młodych naukowców i zdobywanie w nich najlepszych wyników – dodają młodzi wynalazcy.

Koszt budowy całego urządzenia to 4 000 zł. Pomaga już szkoła- ostrowski ZAP- i tam też należy się zgłosić, jeśli chce się pomóc młodym naukowcom.

Obaj uczniowie są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich. Jakub Jędrzejewski jest laureatem 1 miejsca Olimpiady Innowacji Technicznej na szczeblu ogólnopolskim w kategorii pomoc dydaktyczna oraz finalistą wielkopolskiego konkursu fizycznego. Michał Zwierz jestem laureatem 2 miejsca Olimpiady Innowacji Technicznych w kategorii pomysł techniczny, laureatem 2 miejsca najbardziej prestiżowego konkursu dla młodych naukowców E(x)plory 2016, zdobyłem tytuł Innowatora Jutra 2016 w głosowaniu internetowym na naukową osobowość roku 2016 wg Fundacji Zaawansowanych Technologii oraz Gazety Wyborczej, byłem również jednym z mówców na konferencji Poland 2.0 Summits na Imperial College of London.

2017-01-19 ok24.tv