W sobotę 24 marca 2018 r. w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostanie Misterium Męki Pańskiej pt. „Dramat Człowieka”. Misterium rozpocznie się w Parku Miejskim o godz. 19.30, przejdzie ulicami Ostrowa i zakończy w Konkatedrze.

Przygotowania do misterium trwają od kilku miesięcy. W Misterium zagra 108 osób z różnych parafii, w tym kilku osadzonych z ostrowskiego aresztu. Obecni będą również harcerze. Kolejnych kilkadziesiąt osób zaangażowanych będzie w obsługę techniczną przedsięwzięcia.

Misterium zostało stworzone w oparciu o Pismo Święte i scenariusz ks. Pawła Wczesnego (wikariusza Konkatedralnego) i ks. Dariusza Brylaka (proboszcza z Kostowa).

W tym roku organizatorzy przygotowali telebimy, które pozwolą śledzić dokładniej wydarzenia ostatnich chwil życia Chrystusa. Na widzów czeka również kilka niespodzianek dla zwiększenia przekazu widowiska.

Misterium, jak forma dramatu, scenicznej prezentacji treści biblijnych lub żywotów świętych, sięga swymi korzeniami średniowiecza. Początki nowożytnej tradycji ich odprawiania, a następnie inscenizacji, datuje się na X wiek. W Ostrowie Wielkopolskim przedstawiane jest w tej formie od 2014 roku. Organizatorem misterium jest parafia Konkatedralna pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika z zaangażowaniem ostrowskich parafii.

 

Inf. Zespół Ostrowskiego Misterium Męki Pańskiej