Mikroma, która w 2013 roku otworzyła w Ostrowie Wielkopolskim swój zakład – na terenie po dawnym ZNTK – nadal się rozwija. Firma z francuskim kapitałem zakupiła budynek oraz teren po przedsiębiorstwie Jucon przy ulicy Wrocławskiej. W tym miejscu będą produkowane komponenty do struktur samolotów. Prowadzona jest aktualnie rekrutacja nowych pracowników – pierwsza grupa szkoli się już we Wrześni. Inwestycja warta jest ponad 10 milionów euro.

mikroma (4)

Grupa firm Mikroma zajmuję się w 80% produkcją części i komponentów lotniczych a pozostałe 20% produkcji jest wykonywana dla przemysłu maszynowego. W 2013 roku w kadencji Prezydenta Jarosława Urbaniaka przy ulicy Wrocławskiej powstało Centrum Galwanicznej Obróbki Powierzchni (z francuskiego: CTS – CENTRE DE TRAITEMENT DE SURFACE), które zajmuje się obróbką galwaniczną części mechanicznych. Microma zatrudnia tam blisko 40 osób. Główna siedziba firmy w Polsce znajduje się we Wrześni. Zatrudnionych jest tam około 550 osób. W skład grupy w naszym kraju, poza ostrowskim zakładem, wchodzi jeszcze oddział w Kostrzynie oraz Mikroma Tech w Poznaniu. Firma ma również zakład produkcyjny w Casablance także specjalizujący się w produkcji części do przemysłu lotniczego.

Mikroma specjalizuje się w precyzyjnej obróbce mechanicznej części wykorzystywanych w przemyśle lotniczym. Wyprodukowane przez firmę części można znaleźć w niemal każdym samolocie pasażerskim wyprodukowanym w ostatnich latach.

W maju tego roku firma dokonała zakupu budynku oraz przylegającego do niego terenu przy ulicy Wrocławskiej 103, który wcześniej zajmowała firma Jucon. Po pracach adaptacyjnych budynku przyszedł czas na przyjazd pierwszych maszyn.

Dostosowaliśmy budynek na potrzeby produkcji – wykonaliśmy ekspedycję, miejsce kontroli jakości, przygotowaliśmy także dodatkowe fundamenty dla posadowienia maszyn, z których każda waży ponad 30 ton – wylicza Mariusz Bęcki, dyrektor zakładu Mikroma – Aerostructure.

W połowie maja pojawiła się na nowym terenie pierwsza maszyna 4-osiowe centrum obróbcze Mazak FJV – 60/120 zainstalowana następnie przez specjalistów światowego potentata w branży produkcji obrabiarek. Kolejne urządzenia – przetransportowane przez trzynaście TIR-ów – trafiły do Ostrowa w ubiegłym tygodniu. Warto wspomnieć, że jedna z nich – Mazak Palletech wyposażona w trzy 4-osiowe centra obróbcze Mazak HCN 8800 – to niemal linia produkcyjna. Poza trzema niezależnymi centrami obróbczymi posiada własny magazyn paletowy, który pomieści 22 palety sterowane w sposób automatyczny z centralnego komputera urządzenia.

Jest to pierwsze elastyczne centrum obróbcze zainstalowane w Europie w tak dużej skali, które zostało wyprodukowane i uruchomione przez firmę Mazak. Urządzenie to ma długość 32 metrów i szerokość 14 metrów. Proces montażu, testów i uruchomienia będzie trwało 6 tygodni.

Nasz nowy zakład produkcyjny będzie różnił się od tego, który funkcjonuje we Wrześni. Tam produkowane są elementy wchodzące w skład części samolotów. W Ostrowie zajmiemy się teraz produkcją całych struktur lotniczych – legarów, dźwigarów do skrzydeł i innych elementów konstrukcyjnych płatowców. Nowe urządzenia umożliwią produkcję komponentów o długości do 3 metrów – tłumaczy M. Bęcki.

W firmie trwa obecnie rekrutacja nowych pracowników. Zatrudnienie znajdzie tu kilkadziesiąt osób. Mikroma poszukuje operatorów frezarek i tokarek, programistów CNC i CMM, technologów oraz inżynierów jakości. Warto zaznaczyć, że poza doświadczoną kadrą firma poszukuje do pracy osoby bez doświadczenia praktycznego – szczególnie absolwentów ostrowskich szkół technicznych. Nowi pracownicy przechodzą 3-miesięczne szkolenie we Wrześni, za które otrzymują wynagrodzenie. Firma zapewnia także wyżywienie oraz nocleg. Szkolenie specjalistów trwa do 6 miesięcy. Obecnie odbywa się już kurs dla pierwszej 8-osobowej grupy.

Kolejna inwestycją w Ostrowie pokazujemy, że jesteśmy związani z miastem. To bardzo poważne środki – uruchomienie kolejnego zakładu produkcyjnego to koszt sięgający ponad 10 milionów euro. Nasza firma planuje już także rozbudowę istniejącej w Ostrowie galwanizerni, a w dalszym etapie pozyskanie kolejnych terenów inwestycyjnych pod następne hale – deklaruje właściciel firmy.

mikroma_4_jpg-_sr-500x334Mikroma, podobnie jak druga firma Balaguer – postawiły swe hale w 2013 r. przy drodze, którą miasto pobudowało jako czwarty zjazd z ronda przy ul. Wrocławskiej. To droga, która pozwoliła na wydzielenie działek i stworzenie dogodnego do nich dojazdu. Docelowo prowadzi również do Ostrowskiego Parku Przemysłowego, który również powstał na dawnych poprzemysłowych terenach ZNTK. Na jego budowę w poprzedniej kadencji zostały pozyskane środki unijne.

 

 

2016-05-26 ok24.tv