Jarocin i Biała Podlaska to pierwsze w Polsce miasta, w których oficjalnie rozpoczęła się budowa mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
Fot. Rafał Regulski Radio Merkury

Na hasło ZACZYNAMY! operator koparki zaczął burzenie starego bloku komunalnego przy ulicy Leszczyce 25 na obrzeżach Jarocina. To tu powstaną pierwsze z czterystu mieszkań,  w ramach współpracy samorządu z rządem.

Burmistrz Adam Pawlicki mówi, że w mieście brakuje właśnie mieszkań na wynajem. – Przez ten brak, te które są, mają poznańskie ceny. Na warunki jarocińskie zbyt wysokie. Kiedy więc wybudujemy 55-metrowe nowoczesne mieszkania i cena ich wynajmu będzie po 10-11 złotych za metr, to te 600 złotych nie będzie wygórowaną kwotą – szacuje burmistrz Pawlicki.

„To rozsądna stawka. Będzie nas stać” – przyznaje pani Katarzyna, która z mężem i dzieckiem przyszła na inaugurację budowy, bo o własnym kącie marzy od sześciu lat. „Mieszkamy we troje u teściów, w bloku, w jednym pokoju” – opowiadała jarocinianka reporterowi Radia Merkury.

Uczestniczący w rozpoczęciu budowy wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński przyznał, że zainteresowanie samorządów programem Mieszkanie Plus jest zaskakujące.  „Jest większe niż się spodziewaliśmy. Zakładaliśmy, że będziemy budować głównie na gruntach Skarbu Państwa, a odzew samorządów jest bardzo duży” – powiedział nam sekretarz stanu w MIiB.

Listy intencyjne podpisało dotąd już blisko 60 samorządów. Te listy obejmują w sumie 15 tysięcy mieszkań.