21 maja 2016r. rozegrany zostanie w Ostrowie Wielkopolskim  XIX Memoriał im. Rifa Saitgariejewa. NA stronie FB TK Ostrovia zapowiada, że wkrótce zaprezentuje uczestników turnieju. Zachęca również do kupowania biletów na te zawody. W przedsprzedaży będą one tańsze niż w dniu zawodów. Więcej informacji na stronie www.bilet.pax.pl.

Rif Raisowicz Saitgariejew, ros. Риф Раисович Саитгареев, tatar. Rif Rəis uğlı Səyetgərəyev – Rif Rais uly Sajetgarejew (ur. 26 września 1960 w Ufie, zm. 18 czerwca 1996 w Ostrowie Wielkopolskim) – żużlowiec rosyjski pochodzenia tatarskiego, jeden z najbardziej utalentowanych żużlowców tego kraju.Wielokrotny medalista mistrzostw ZSRR i Rosji.

Jeździł w polskich klubach Iskra Ostrów Wielkopolski i ZKŻ Polmos Beram Zielona Góra, będąc przez kilka lat ich wiodącym zawodnikiem. Styl jego jazdy spowodował, że nadano mu przydomek „Tatarska strzała” (po tatarsku – „Tatar Uka”). 6 czerwca 1996 podczas meczu z Unią Leszno o Mistrzostwo II Ligi Żużlowej uległ poważnemu wypadkowi na torze. W piątym wyścigu spotkania na starcie stanęli od wewnętrznej części toru: Andrzej Szymański (Unia), Paweł Łęcki (Iskra), Robert Mikołajczak (Unia) oraz Rif. Po starcie doszło do bezpośredniego kontaktu pomiędzy trzema pierwszymi żużlowcami i Rif ratując się przed wypadkiem, chcąc ominąć całą resztę, z dużą prędkością uderzył w słupek bramy wjazdowej do parkingu. Orzeczenie lekarskie stwierdziło uraz wielonarządowy: stłuczenie pnia mózgu, krwiak śródczaszkowy, przerwanie rdzenia kręgowego oraz złamanie przedramienia.

Po 12 dniach żużlowiec zmarł w ostrowskim szpitalu 18 czerwca 1996. W Ostrowie Wielkopolskim uhonorowany memoriałem swojego imienia oraz tablicą pamiątkową na stadionie.

2016-04-25 ok24.tv za wikipedia