Sprawdzają się nasze zapowiedzi sprzed tygodnia. Spadająca liczba zakażeń koronawirusem sprawia, że resort zdrowia rozważa częściowe wycofanie nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jak zapowiada minister Łukasz Szumowski, decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia, potwierdził, że w najbliższym czasie mogą zostać podjęte decyzje, na mocy których nakaz noszenia maseczek zostanie zniesiony. Wszystko zależy od tego, jak wysoki będzie tzw. współczynnik zarażania R.
Jeśli się okaże, że wskaźniki w województwach się utrzymują, być może będziemy wydawać decyzję, że na otwartych przestrzeniach nie trzeba będzie nosić maseczek, jedynie w pomieszczeniach – stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. – Decyzja zapadnie za tydzień, do dwóch – dodał.
Minister jeszcze raz dodał, że rząd jest gotowy wrócić do obostrzeń, gdyby sytuacja związana z epidemią koronawirusa pogorszyła się.
Stwierdził, iż w terminie 1-2 tygodni być może zostanie zaproponowany model wyłączający pewne regiony z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej.