Nagrody Starosty Ostrowskiego – Laury Kultury – wręczone i to po raz piąty. Gościem specjalnych wieczoru byli: Zbigniew Wodecki, Big Band Powiatu Ostrowskiego i Monika Walczak

[jwplayer mediaid=”5225″]

Lista nagrodzonych:

Jego pasją jest historia regionalna, a miłością historia ziemiaństwa Południowej Wielkopolski. Od lat kompletuje materiały dotyczące rodów dawnego województwa kaliskiego i obecnego powiatu ostrowskiego. Wielokrotnie musi przejrzeć setki starych dokumentów, by znaleźć jedną datę, fakt, wpis, czy po prostu potwierdzić jakąś informację lub słowny przekaz. W tym roku wydał książkę ,,O rodzie Brodowskich herbu łada i majątku Psary w powiecie ostrowskim’’. To plon wielu lat pracy i żmudnej weryfikacji danych. Historycy zgodnie twierdzą, że jest to niezwykle wnikliwe studium dziejów regionu i jednego z najważniejszych rodów na naszym terenie.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Jacek Malkowski.

Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczynała jako trzyletnia dziewczynka. Jej ,,czarna’’ barwa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów Ostrowa, docenianym zarówno przez fachowców, jak i słuchaczy. Świetnie radzi sobie w wymagającym repertuarze jazzowym, soulowym i r&b. Jej umiejętności wokalne pozwalają znanym dziełom wokalistyki nadać zupełnie nowe oblicze zaskakujące dojrzałością. Lista jej indywidualnych sukcesów na przeglądach i festiwalach w kraju i Europie obejmuje kilka stron maszynopisu.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Monika Walczak.

Nauczyciel Londyńskiej Królewskiej Akademii Tańca Imperial Society of Teachers of Dancing, członek i sędzia tańca wielu europejskich organizacji i stowarzyszeń. Od dwudziestu lat prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi i młodzieżą, a od ośmiu promuje taniec towarzyski na terenie Gminy Raszków. Prowadzony przez niego zespół  DUET zdobywał nagrody na regionalnych i ogólnopolskich turniejach oraz festiwalach zyskując wysokie oceny nie tylko w oczach sędziów, ale co równie ważne także u widzów.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Piotr Sieraszewski.

Jedno zdjęcie warte jest tysiąc słów, a oko fotografa potrafi widzieć znacznie więcej, po to dobre zdjęcie mogło wzruszać, zastanawiać, czasem szokować, ale zawsze budzić emocje. Taki z pewnością jest kolejny laureat reprezentujący bardzo twórcze środowisko ostrowskich fotografików. Współorganizowany przez nią cykliczny Ostrowski Maraton Fotograficzny pozwolił zaistnieć miastu i powiatowi na mapie Wielkopolski podczas Wielkopolskiego Festiwalu Fotograficznego. Ubiegły rok był okresem indywidualnych sukcesów. Największym było z pewnością wyróżnienie w konkursie Wielkopolska Press Photo. Jej praca laureata uznana została także ,,Zdjęciem Roku’’ Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Anna Kłopocka.

Jej pasją jej regionalizm i wszystko to, co się z nim wiąże. Autorka wielu projektów kulturalno-edukacyjnych, z których wyróżniają się dwa nagrodzone za szczególne wartości kulturalne: ,,Chopin w Strzyżewie’’ i ,,Nad wszystkie inne, ceń strony rodzinne’’. Punktem kulminacyjnym drugiego projektu było wydanie książki na podstawie znalezionego rękopisu przedwojennego nauczyciela Jana Brody pt. ,,Com widział, com słyszał spisałem. Strzyżew 1936’’. Było to też spełnienie swoistego testamentu Marka Olejniczaka, znanego autora i regionalisty marzącego o spolaryzowaniu tej części historii Małej Ojczyzny.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Anita Setecka.

Kilka lat temu z pasji i chęci organizowania wielkich widowisk powstał podmiot, który przebojem wdarł się do branży liczących się agencji koncertowych. Dziś na swoim koncie ma ponad 30 koncertów największych gwiazd światowej muzyki. Placido Domingo i Andrea Bocelli, Rod Stewart i Bryan Adams, Justin Timberlikie i Jennifer Lopez – to tylko niektórzy artyści, którzy dzięki nim przyjechali do Polski ze swoimi koncertami. Największy z nich przyciągnął ponad 42 tysiące ludzi, a zbliżający się występ zespołu Dave Matthews Band, już okrzyknięty został wydarzeniem muzycznym kraju.

Za stworzenie od podstaw ostrowskiej marki koncertowej i sukces Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Firma MJM PRESTIGE Marka Kurzawy, Janusza Stefańskiego i Mateusza Pawlickiego.

Od kilkunastu lat związaną z kulturą. Przez dekadę prowadziła chór ,,Przygodziczanki’’, przygotowywała i realizowała plenery malarskie, warsztaty i konkursy plastyczne. Autorka scenografii, i wystaw. Ostatnio z wielkim z zaangażowaniem promuje rękodzieło artystyczne. Wraz z dziećmi i osobami starszymi powadzi zajęcia z bibułkarstwa, słomkarstwa, origami  i wikliny z papieru. Dla młodzieży to możliwość odkrycia nie tylko nowych zainteresowań, ale także okazja do podpatrywania starych mistrzów.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Krolnelia Tysiak.

To ostrowski grafik, zajmujący się projektowaniem, fotografią, animacją komputerową oraz nowymi formami twórczości wizualnej. Jest autorem wielu znaków firmowych, stron internetowych, prezentacji multimedialnych czy kampanii produktowych firm. Wciąż poszukujący i kreatywny, pozostaje konsekwentny w treściwym wypełnianiu imaginowanych przestrzeni. W tym roku wziął udział w Independent Festival of Creative Communication w Chorwacji w konkursie Judgment Day Awards 2015, by ostatecznie zająć w nim I miejsce. Nagroda ta jest tym cenniejsza, że jury konkursu stanowiło 400 autorów zakwalifikowanych prac.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Janusz Jurek.

Animator kultury i instruktor teatru z Odolanowa. Zapoczątkowała cykl przedstawień jasełkowych, pomysłodawczyni Misterium Męki Pańskiej, do którego sam pisze scenariusze oraz widowisk teatralnych opartych na scenach z życia patrona szkoły Jana Pawła II. W swojej pracy bawiąc uczy, a ucząc bawi. Dlatego powołała kilka młodzieżowych kabaretów, a do najbardziej znanych skeczów z udziałem młodych artystów można zaliczyć ,,Krzyżaków na wesoło’’ czy ,,Kopciuszka 20 lat później’’.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Katarzyna Langwińska.

Człowiek, który umiejętnie potrafi łączyć pracę społeczną z muzyczną pasją. Od wielu lat jest prezesem Chóru Radość, zespołu, który w bieżącym roku obchodził 80-lecie istnienia. Obejmując te funkcję postawił sobie za cel uaktywnienie działalności zespołu. Efektem tych prac były liczne koncerty nie tylko w kościołach, ale także w trakcie imprez okolicznościowych, dożynek, przeglądów w kraju i poza jego granicami. Zainicjował wiele warsztatów muzycznych podnosząc w ten sposób poziom wykonawczy i przyczyniając się tym do zwiększenia liczby aktywnych chórzystów.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Marian Zachariasz DOLATA.

Jako kilkuletnia dziewczynka w grupie Akrobatyczno-Baletowej Gwiazda rozpoczęła swoją przygodę z tańcem, przygodę, która doprowadziła się do wielu sukcesów międzynarodowych. Jest laureatką festiwali w Bułgarii, i we Włoszech, zdobywała nagrody na światowym pucharze Tańca w Portugalii oraz Francji. Ostatnie osiągnięcia to drugie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Baletowej w Elblągu w kategorii solo tańca współczesnego oraz I miejsce w tańcu współczesnym na Międzynarodowym Konkursie TOP ART FESTIWAL ,,Wyspa talentów’’ w Chorwacji.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Agnieszka WENDERSKA.

Od kilkunastu lat związana z muzą filmową. Nie walczy z dużymi sieciowymi kinami, ale stara się tworzyć w Ostrowie dobrą alternatywę do oglądania i dyskusji o dobrym filmie. Pomysłodawca Dyskusyjnego Klubu Filmowego ,,Na Wolności’’ w OCK. Od trzech lat jest motorem napędowym organizowanego w Ostrowie Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Jako jedna z sześciu osób w Polsce za swoją działalność nagrodzona została Złotym Honorowym Biletem – to jedno z najważniejszych wyróżnień branżowych w kraju przyznawane zarówno przez producentów, jak i dystrybutorów filmów podczas Forum Wokół Kina we Wrocławiu.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Ewa Smolińska.

Z wykształcenia muzyk, zawodowo trębacz Filharmonii Kaliskiej  i pedagog szkół muzycznych. Kocha muzykę i muzykowanie, a od początku tego roku spełnia się w nowej roli kapelmistrza Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej w Nowych Skalmierzycach. To właśnie jemu ta miejscowość zawdzięczają swój nowy symbol w postaci hejnału, skomponowany na 25-lecie odrodzenia samorządności. Utwór zaprezentowany został po raz pierwszy na uroczystej sesji, a szerszej publiczności podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie. Jest także trębaczem Big Bandu Powiatu Ostrowskiego.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Wojciech Musiał.

Plastyczka, która skupia wokół siebie młodzież uzdolnioną plastycznie z gimnazjów i szkół podstawowych. Rozwija u nich umiejętności w rysunku, malarstwie, grafice i rzeźbie przygotowując ich zarówno do odbioru sztuki w ogóle, świadomego uczestnictwa w estetycznej rzeczywistości, jak i rozwijania umiejętności potrzebnych w życiu zawodowym. Stosuje w tym celu zindywidualizowany tryb pracy. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi jest także cenionym jurorem wielu konkursów.

Laur Kultury 2015 Starosty Ostrowskiego otrzymuje  Katarzyna BIELAWSKA

Są synonimem i wyznacznikiem chóralnego poziomu, dojrzałości oraz  elegancji na scenie, scenie na której koncertują już od pół wieku. W ich repertuarze są zarówno świąteczne kolędy i pastorałki, koncerty pasyjne, zaduszkowe oraz utwory współczesne. Mają w swoim dorobku 4 płyty oraz zrealizowanych wiele projektów muzycznych. Odbyli wiele trans koncertowych, występując w kilkunastu krajach. Posiadają niezliczoną ilość nagród, wyróżnień i trofeów.

W roku jubileuszu 50-lecia istnienia Laur Kultury Starosty Ostrowskiego za całokształt działalności otrzymuje CHÓR NAUCZYCIELSKI im. Stanisława Wiechowicza.