Remont lokomotywy wraz z trzema wagonikami był jednym z zadań zgłoszonych do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt
zajął dopiero piąte miejsce w głosowaniu mieszkańców i nie zakwalifikował się do realizacji. W 2016r. mieszkańcy wybrali cztery inne zadania, które w glosowaniu uzyskały, największą liczbę głosów: modernizacja stanicy harcerskiej, ścieżka edukacyjna przy stawie Szulca, zakup samochodu ratowniczo- gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie i budowa kortów tenisowych przy SP 7.

Po kilkunastu tygodniach Prezydent B.Klimek poinformowała mieszkańców, że „zaoszczędzono” blisko 200 tysięcy złotych i do realizacji dołącza się zadanie nr 5 – czyli remont kolejki wraz z trzema wagonikami.

-Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy możliwości finansowych będziemy realizować także piąte zadanie. Myślę, że projekt ten ucieszy nie tylko miłośników kolei, ale także naszych najmłodszych mieszkańców. Wykonanie tej inwestycji będzie pierwszym krokiem do przywrócenia świetności kolejki wąskotorowej, która jest związana z utrzymywaniem tradycji kolejnictwa w naszym mieście. Z tym elementem ostrowskich Piasków wiąże się wiele radosnych wspomnień naszych mieszkańców– mówiła prezydent Beata Klimek.

Na realizację tej inwestycji zabezpieczono 185 tysięcy złotych. Wowczas zapowiadano, że w ramach zadania naprawiona zostanie lokomotywa spalinowa WLS-40, silnik, a także części mechaniczne i elektryczne pojazdu. Remont obejmie naprawę elementów jezdnych i trzech wagoników kolejki w tym wymianę skorodowanych elementów poszycia i drewnianych elementów podłogi. 

Lokomotywa i jeden wagonik czekają wyremontowane na odbiór w Białośliwiu, gdzie były modernizowane. Ile tam będą stały? Nie wiadomo. Problemem jest fakt, że teren, przez który biegną tory do kolejki, nie należy w całości do spółki Miejski Zakład zieleni w Ostrowie Wielkopolskim. – Czekamy cały czas na uregulowanie tematu gruntów, przez które miałoby przechodzić torowisko. – wyjaśnia Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. – Te sprawy są już na zaawansowanym stopniu prawnym, czekamy na finalizację. Wówczas rozpoczniemy budowę torowiska i kolejka wróci do Ostrowa. Budowa takiego torowiska to koszt do miliona złotych – czytamy na portalu wlkp24.info.

Wiadomo jedynie, że do momentu budowy nowego torowiska, kolejka wąskotorowa nie wróci do miasta, bo w Ostrowie Wielkopolskim nie ma odpowiedniego miejsca, gdzie mogłaby być garażowana.

Kolejka została wybudowana w latach 70. i zatrudniona do prac przy budowie zbiornika Piaski Szczygliczka. Po zakończonej budowie, z inicjatywy lokalnych kolejarzy została przystosowana do przewozu pasażerów i przekształcona w obiekt rekreacyjny. Godnie pełniła powierzoną jej rolę, aż do 2004 roku. Od tamtej pory jej kursowanie zostało zawieszone, a przez ostanie kilkanaście lat jej stan techniczny pogorszył się na tyle, że konieczne są duże środki na jej kapitalny remont. ,,Lutek” przechodzi właśnie ostatnie testy w Białośliwiu, latem powinien pojawić się już na Piaskach i wozić pierwszych pasażerów.

2018-01-03 ok24.tv