Ponad 10 milionów złotych – tyle wynoszą księgowe długi lokatorów wobec spółki Miejski Zakąłd Gospodarki mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim. Część z tych pieniędzy to długi po eksmisjach – nie do odzyskania. Ale jak czytamy w odpowiedzi na interpelacje radnego Wojciecha Kornaszewskiego spółka MZGM chce wywiązać się z planu budowy kolejnych dwóch bloków z 16 mieszkaniami każdy w ostrowskim programie mieszkaniowym.

Obecnie MZGM Sp. z o.o. zarządza 2.330 lokalami mieszkalnymi oraz 133 lokalami użytkowymi. Biorąc pod uwagę wszystkie zasoby MZGM wynika iż, suma wszystkich długów to średnio ponad 4400 złotych na jeden lokal spółki. Budżet Spółki MZGM Sp. z o.o. po stronie przychodów na rok 2015, zakłada kwotę 14.407.170,00zl., po stronie kosztów 14.179.248,00zł.

Spółka MZGM Sp. z o.o. działając w oparciu o przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21.06.2001 roku (z późn.zm.), średnio, w skali roku, za ostatnie 5 lat wykonała remonty, inwestycje i modernizacje substancji mieszkaniowej na poziomie 2.450.140,00 zł rocznie, gdyby dodać do tej kwoty pieniądze, które stanowią dług wobec MZGMu inwestycji tych mogłoby być znacznie więcej. Do roku 2017 Spółka MZGM Sp. z o.o. planuje jeszcze wybudowanie 2 budynków mieszkalnych 16. rodzinnych, zgodnie z wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.

– Temat jest dość poważny i stąd interpelacja oraz kilka propozycji działania, 11 milionów potrzeba np. na dokończenie ulic, które wymagają tego w całym mieście. W dniu wczorajszym odbyło się w ich sprawie spotkanie Radnych z Prezydent – mówi Wojciech Kornaszewski radny miejski

– Gdyby odzyskać te 11 milionów MZGM byłby w stanie sprostać wszystkim wymaganiom mieszkańców ale nie da się tego zrobić jak za dotknięciem magicznej różdżki ale nie jest to niemożliwe.Na dzień dzisiejszy powinniśmy przede wszystkim doprowadzić do sytuacji w której ten dług nie będzie się powiększać.Będzie to wymagało ogromnego wkładu pracy ze strony Rady Miasta, Pani Prezydent Beaty Klimek, MZGM ale i samych mieszkańców bo tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zmienić ta sytuację. Jestem o tym przekonany,że jesteśmy w stanie poprawić tą sytuację oraz stworzyć system który w przyszłości będzie zabezpieczał interesy wszystkich stron– dodaje Radny Wojciech Kornaszewski.

2014-04-16 ok24.tv