30 księży z rady kapłanów diecezji kaliskiej w poniedziałek otrzymało do podpisania „lojalki”, w których zapewniają, że biskup Edward Janikak jest wzorowym hierarchą kościelnym. Tak twierdzi Andrzej Gerlach, historyk Kościoła. Przypomnijmy, że po oskarżeniach pod adresem biskupa o chronienie księdza – pedofila zawartych w filmie „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich, jego sprawą ma się zająć Watykan.

Z filmu wynika, że biskup Edward Janiak doskonale wiedział, że ks. Aleksander H. dopuszczał się molestowania małych chłopców i przenosił go do kolejnych parafii w Wielkopolsce.
O sprawie pisze Głos Wielkopolski.

w poniedziałek biskup pomocniczy Łukasz Buzun miał zwołać zebranie Rady Kapłańskiej. Jak w mediach społecznościowych poinformował Andrzej Gerlach – historyk Kościoła, blisko 30 zasiadających w radzie kapłanów z terenu diecezji kaliskiej miało otrzymać do podpisu „lojalki”, które mogłyby posłużyć do obrony biskupa Janiaka w Watykanie, gdzie sprawę skierował prymas Wojciech Polak.

Spotkanie co prawda dotyczyło ordynariusza kaliskiego, ale nie tego spodziewaliśmy się jako wierni. Zebranym bowiem księżom rozdano przygotowane i wydrukowane „lojalki” w sprawie biskupa Edwarda Janiaka. Każdy członek Rady miał ją podpisać i tyle. Ma to posłużyć ordynariuszowi kaliskiemu w Watykanie w jego obronie przed potencjalnym odwołaniem i udowodnić, jakim to jest wzorowym rządcą diecezji kaliskiej i jak staje za nim duchowieństwo tej diecezji

– pisze Gerlach.