Jarosław Lisiecki zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego rady miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Taką informację ogłosił w środę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Dziś na specjalnej sesji radni mają przegłosować wniosek o formalnym odwołaniu przewodniczącego.

Prowadzący obrady Lech Topolan zapowiedział, że na najbliższej sesji, która zaplanowana jest na 30 sierpnia, wprowadzi do punktu obrad projekt uchwały w sprawie wyboru nowego przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa. Natomiast wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Michał Szmaj zapowiedział, że po wybraniu nowego przewodniczącego na jego ręce złoży wraz z Lechem Topolanem rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego.

Na dzisiejszej sesji pojawiały się głosy, że Jarosław Lisiecki miałby wystartować w przyszłorocznych wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego z ramienia PIS.

Wcześniej  senator PIS Łukasz Mikołajczyk zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o fotel prezydenta miasta. Warto jednak dodać, że koordynatorem wyborów samorządowych w Prawie i Sprawiedliwości jest poseł Tomasz Ławniczak, który – póki co – nie wypowiada się na temat list i kandydatów w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Rezygnacja Lisieckiego to reakcja na wniosek złożony przez 12 radnych domagających się odwołania przewodniczącego. -Dla mnie ten wniosek to odwet polityczny za moje odejście z klubu PO – powiedział Jarosław Lisiecki. – Informuję, że złożyłem rezygnację z tej właśnie funkcji. Ale gdyby jednak podczas głosowania kogoś ruszyło sumienie, to ja i tak z tej funkcji rezygnuję.

Jak podaje portal infostrow.pl przestrzeni medialnej krążą informacje, że nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej zostać może Marian Herwich, a w skład prezydium uzupełnić ma Wojciech Matuszczak i Alojzy Motylewski. Jednak informacji o potencjalnych kandydatach nie udało nam się potwierdzić w oficjalnych źródłach.

W następnych tygodniach Rada Miejska naszego miasta będzie musiała zmierzyć się z ewentualnymi konsekwencjami w związku z niepodporządkowaniem się woli Wojewody, który wezwał do wygaszenia mandatu dwójki radnych: Magdaleny Waliszewskiej i Marka Śliwińskiego. Powodem według urzędników Wojewody jest naruszenie przez nich art. 24f ustawy o samorządzie gminnym, czyli zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego.

Terminowa już sesja rady odbędzie się 30 sierpnia. Wtedy zostanie powołany nowy przewodniczący i jego zastępcy.