Dzisiaj odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, podczas której wybrano Przewodniczącego Rady Miejskiej i jego zastępców. Pierwsza sesja Rady Miejskiej VIII kadencji odbyła się w poniedziałek 19 listopada. W trakcie sesji odbyło się ślubowanie prezydent Beaty Klimek. Rada dokonała również wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących.

Kontrkandydatem Jarosława Lisieckiego do fotela Przewodniczącego Rady był Marian Herwich. Zgodnie z przewidywaniami i arytmetyką polityczną nowym przewodniczącym wybrany został Jarosław Lisiecki, który otrzymał 15 głosów. Kandydaturę Mariana Herwicha poparło 5 radnych.

Zgłoszony przez nowego przewodniczącego na funkcję wiceprzewodniczącego Zygmunt Banasiak otrzymał 16 głosów przy 6 „przeciw”. Jarosław Lisiecki zgłosił również na funkcję wiceprzewodniczącej Elżbietę Grochowską. Ta kandydatura spotkała się jednak z kontrą radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy zgłosili Marzennę Podskarbi. W głosowaniu E. Grochowska otrzymała poparcie 12 radnych, a M. Podskarbi 3.

Elżbieta Grochowska od razu po otrzymaniu nominacji porzuciła PiS i przeszła do klubu Przyjazne Miasto i Powiat Beaty Klimek. Mieszkańcy zarzucali jej oszukanie wyborców, na czele z Senatorem Łukaszem Mikołajczykiem. Radna podpisała przed wyborami oświadczenie, że złoży mandat w przypadku wystąpienia z PiS, słowa jednak nie dotrzymała. Ucieczka z partii, z której startowała, nie była spowodowana żadnymi niezgodnościami, ale jak widać korzyścią polityczną. Zapewne wyborcy jej tego nie zapomną, o czym świadczy fala krytyki pod jej adresem.

Na drugiego zastępcę wybrany został Zygmunt Banasiak. Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych najwięcej mandatów w Radzie Miejskiej zdobył komitet „Przyjazne miasto” Beaty Klimek – 11, 7 mandatów otrzymali kandydaci Koalicji Obywatelskiej Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, a 5 mandatów przypadło kandydatom Prawa i Sprawiedliwości.

Z powodu przejścia radnej Grochowskiej do klubu „Przyjazne miasto”, bezwzględną większość w radzie posiada klub prezydent miasta – 12 głosów w 23.osobowej radzie.

2018-11-19 ok24.tv