Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. prowadzi śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem fikcyjnymi fakturami VAT.  Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono 10 osobom – to głównie znani lokali przedsiębiorcy.

29 – letniemu mężczyźnie zarzucono, że w okresie od lutego 2013r. do czerwca 2014r. w Ostrowie Wlkp. kierował zorganizowaną grupą przestępcza, mająca na celu uzyskiwanie stałych dochodów w wyniku popełniania przestępstw przeciwko mieniu polegających na obrocie fikcyjnymi fakturami VAT. W opisie czynu zaznaczono, że osoby uczestniczące w powyższej działalności dokonały rejestracji „własnej działalności gospodarczej”, po czym realizując polecenia wymienionego wystawiały fikcyjne faktury „kosztowe”.

Pozostałym podejrzanym zarzucono udział w powyższej grupie i opisano wystawianie fikcyjnych faktur. W zarzucie dotyczącym wspomnianego, 29 – letniego mężczyzny wskazano na doprowadzenie przez niego do „zaniżenia należności publicznoprawnych w postaci podatku od towarów i usług VAT” w kwocie ponad 2 200 000 zł. Podobne przestępstwa, dotyczące uszczupleń w niższych kwotach zarzucono również innym podejrzanym.

Śledztwo wszczęte zostało w oparciu o materiały przekazane przez Urząd Skarbowy w Ostrowie Wlkp. Prowadzone jest ono wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji – Wydział w Kaliszu.

Wobec dwóch podejrzanych zastosowano w dniach 27 i 29 maja 2015r. tymczasowe aresztowanie, przy czym wobec jednego z nich zmieniono je następnie na poręczenie majątkowe i dozór policji. W stosunku do innych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, również w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji.
Czyny zarzucone oskarżonym zakwalifikowano m.in. jako przestępstwo z art. 258 §3 kodeksu karnego (kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą) zagrożone karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności, art. 258 §1 kodeksu karnego (udział w zorganizowanej grupie przestępczej) zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, a także z art. 286 §1 kodeksu karnego (oszustwo) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

2015-06-17 ok24.tv