Od kilku dni telewizja ok24.tv próbuje się dowiedzieć na jakim etapie jest budowa brakującego odcinka drogi między ulica Wylotową ( teren Miasta Ostrowa Wielkopolskiego), a realizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu II etapem obwodnicy. Brakujący odcinek 300 metrów to tereny należące do Gminy Ostrów Wielkopolski. Temat nie jest nowy – był przedmiotem rozmów i konsultacji już w 2008 roku. Problem tylko w tym, że to co było w 2008 roku koncepcja i problemem na papierze, dziś jest coraz realniejszym problemem.

Droga2

Samorząd Ostrowa Wielkopolskiego zaprojektował i dzięki środkom unijnym pobudował drogę ( ul. Majorka i Wylotowa), która idzie dawną ulicą Wylotową, przy wiatrakach aż do granic miasta.  To dojazd do planowanej obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto pobudowało drogę do granic miasta, ponieważ dalej są tereny Gminy Ostrów Wielkopolski.

Droga4

Już na spotkaniu z mieszkańcami ( w październiku 2008r). poruszano m.in. kwestie wykupu gruntów od właścicieli pod II etap i budowę drogi łączącej pierwszy węzeł Pruślin z miastem Ostrowem.


img_2583__srodek_mapy

Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk wnioskował wówczas do GDDKiA, by to inwestor zaprojektował zjazd z obwodnicy do granic miasta. Dziś Anna Woźnica z Urzędu Gminy odpowiada w imieniu wójta Piotra Kuroszczyka: Gmina Ostrów Wielkopolski merytorycznie będzie wspierać budowę ponad 300-metrowego odcinka drogi, która ma połączyć ulicę Wylotową z obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego.

– Jako wójt Gminy Ostrów Wielkopolski deklarowałem pomoc przy inwestycji. Gmina już przystąpiła do sporządzenia nowego studium zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie grunty rolne, zostaną ujęte z przeznaczeniem pod budowę drogi. Po uchwaleniu studium będzie można zatem projektować i budować brakujący odcinek drogi przez zainteresowane strony – powiedział Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk.

droga3

Pytanie tylko – czy przystępowanie dopiero w  tym momencie – w 2015r. – do sporządzenia nowego planu nie jest działaniem spóźnionym. Wstępnie zakończenie budowy II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego planowane jest na połowę 2017 roku. Jednak procedury zmiany planów i studium zagospodarowania przetrzennego są często bardzo czasochłonne.

Czekamy na stanowisko w  tej kwestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu.

droga9

droga7

droga5

 

2015-07-14 ok24.tv