Do 31 grudnia 2015 roku mamy, które urodziły dziecko, a nie były nigdzie zatrudnione lub pracowały w ramach umów cywilno-prawnych nie otrzymywały zasiłku macierzyńskiego. Od 1 stycznia tego roku takie osoby mogą ubiegać się o świadczenie rodzinne w wysokości 1000 złotych miesięcznie, wypłacane do momentu, gdy dziecko skończy rok. W Kaliszu wnioski złożyło już ponad 100 kobiet.

kosiniakowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tzw. kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie przysługujące osobie, najczęściej mamie, która nie ma możliwości skorzystania z zasiłku macierzyńskiego: nie była zatrudniona lub pracowała w ramach umów cywilno-prawnych, czyli umowy zlecenia czy o dzieło. – Świadczenie to wynosi 1000 złotych, chyba że jest wypłacane za niepełny miesiąc; wówczas wypłacana jest proporcjonalna kwota – mówi Marzena Szuleta, naczelnik Biura Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu, dodając, że świadczenie przysługuje również kobietom zatrudnionym na umowę o pracę, które zarabiają poniżej 1000 złotych miesięcznie.

Różnicę wypłaca w takim przypadku, na wniosek kobiety, ZUS. Choć świadczenie przyznawane jest od 1 stycznia to ubiegać się mogą o nie również mamy, które urodziły także w 2015 roku. – Z tego świadczenia mogą skorzystać osoby, które urodziły dziecko po 1 stycznia oraz te, które będą rodziły w tym roku, ale też osoby, które urodziły w roku 2015, do momentu kiedy dziecko skończy rok – dodaje Szuleta.

Czyli jeśli dziecko urodziło się np. 1 lutego 2015 roku to jego mama otrzyma świadczenie za jeden miesiąc, do momentu aż dziecko nie skończy roku. Wnioski można składać w Biurze Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego przy ulicy Kościuszki. Do dnia 19 stycznia złożono już 107 takich wniosków. O przyznanie świadczenia ubiegają się głównie mamy, które urodziły właśnie w 2015 roku.

2015-01-25 ok24.tv za faktykaliskie.pl