20 maja w księgarniach całej Polski pojawi się książka Elwiry Fibiger, kaliszanki, córki Gustawa Arnolda Fibigera III, ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia”. „Dusza zaklęta w fortepianie” to nie tylko biograficzna opowieść o znanej rodzinie, ale też – jak reklamuje książkę wydawca – historia „o godności i niezwykłej-zwykłej miłości”.

Elwira Fibiger postanowiła opisać historię kilku pokoleń swojej rodziny. Dziadek Gustawa Arnolda Fibigera III właśnie w Kaliszu zapoczątkował wielki przemysł muzyczny. Fibigerowie zajmowali się produkcją pianin w Kaliszu od lat 70. XIX wieku. Produkowane ręcznie od podstaw instrumenty rozsławiły rodzinną fabrykę na całym świecie. Burzliwa historia zmieniła koleje losu Fibigerów i samej fabryki. Dzisiaj córka ostatniego właściciela fabryki rodzinne wspomnienia przywołuje w swojej książce, która – jak podkreśla Elwira Fibiger – jest niezwykle osobista. – Do napisania tej książki skłoniła mnie pamięć i mój szacunek dla przodków. Zawsze miałam emocjonalny stosunek do rodzinnych pamiątek i opowieści – mówi autorka w rozmowie z portalem faktykaliskie.pl – Ten pomysł dojrzewał we mnie wiele lat, ale nie mogłam go zrealizować, bo były inne czasy. Kiedy w końcu czasy się zmieniły, uznałam, że jestem odpowiedzialna na tyle, że mogę opowiedzieć ludziom tę historię. To także mój hołd dla mojego ukochanego miasta, które przez lata wspierało moją rodzinę. Ja z Kalisza wyjechałam mając 18 lat.

Ojciec autorki, Gustaw Arnold Fibiger III był ostatnim dyrektorem fabryki przy ul. Chopina. Manufaktura po II wojnie światowej przeszła pod państwowy zarząd, wtedy też – w 1949 roku – zmieniła się jej nazwa, z Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger na szerzej znaną „Calisię”. W 1954 roku Gustaw Arnold III założył Technikum Budowy Fortepianów, jedyną w Polsce szkoły kształcącej stroicieli i korektorów pianin, ale także przyszłych muzyków. Dzisiaj szkoła nosi imię swojego założyciela i jest – obok niszczejącego w oczach gmachu dawnej fabryki przy ul. Chopina – jednym z niewielu śladów po Fibigerach w Kaliszu. Córka Gustawa Arnolda III chce ocalić pamięć o swoich przodkach i przybliżyć kolejnym pokoleniom losy rodu, który stworzył przemysł muzyczny w Polsce. – To książka osobista, szczera, specjalnie wyważona, żeby nie pisać niepotrzebnie o tych złych ludziach. Ma dawać do myślenia, jest moją osobistą, refleksyjną opowieścią. Każde słowo tej książki powstało przy muzyce jazzowej – dodaje autorka. Czytelnicy w książce znajdą także wiele nigdzie do tej pory niepublikowanych zdjęć z archiwum rodzinnego kaliskiego domu Fibigerów.
130921

Patronat nad książką, wydaną przez Burda Media, objęło Miasto Kalisz. Elwira Fibiger z czytelnikami w Kaliszu spotka się dopiero za nieco ponad miesiąc – 29 czerwca. Książka ma być dostępna w księgarniach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych.

2015-05-14 ok24.tv za faktykaliskie.pl