W poprzednich edycjach dominowały drony i drukarki 3D, w tym roku w Konkursie Elektronik króluje fotowoltaika. Choć nie można ich nazwać w pełni wynalazcami, uczniowie ZST w Ostrowie Wielkopolskim z powodzeniem udoskonalają znane urządzenia, mierzą się z kosmiczną technologią i próbują okiełznać siły natury.

Dla całej społeczności Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Konkurs Elektronik Roku to swoiste święto szkoły. Po niemal półrocznych przygotowaniach młodzież prezentuje prace konkursowe przed wymagającym jury, przedstawicielami świata biznesu i nauki, a także przed swoimi rówieśnikami. Podczas siedemnastu edycji ok. 1150 uczestników zaprezentowało przeszło 570 prac.

– „Ten konkurs jest dla nas tak ważny, że ci uczniowie startują potem w Olimpiadzie Innowacji Technicznej, a będąc tam finalistami czy laureatami mają wolny wstęp na studia, a ponadto zwolnieni są z egzaminu zawodowego z części teoretycznej” – wyjaśnia Eugeniusz Namysł dyrektor ZST.

W tegorocznej edycji zgłoszono 41 prac, zaangażowanych było 70 uczniów (w tym druga w historii dziewczyna) i 15 nauczycieli, którzy ich wspomagali. Warto podkreślić, że uczniowie wykonują urządzenia przy pomocy domowników, ale też szkolnych laborantów. Szkoła zapewnia wsparcie i możliwość wykonania pewnych elementów w tutejszych warsztatach i pracowniach.  Często też młodzież do realizacji swoich projektów pozyskuje sponsorów.

Nagrodę Główną ufundowaną przez Starostę Ostrowskiego i tytuł SUPERELEKTRONIKA 2016 otrzymał zespół w składzie: Adam Bąk, Adam Kuczer, Jakub Danielczak za pracę „System nadzoru i rejestracji w instalacji fotowoltaicznej”.

zdjecie

zdjecie

I miejsce i tytuł Elektronika 2016 zdobyli: Olga Nowacka i Michał Szydłowski za pracę„Hybrydowy rekuperator powietrza i prysznicowy wymiennik ciepła”.

zdjecie

II miejsce ex aequo zajął Rafał Szymanowski za pracę „Silnik solenoidowy” oraz kuzynowie Wojciech Majnert i Jan Majnert za pracę „Digitalizacja filmu 8mm”.

zdjecie

zdjecie

III miejsce również ex aequo zdobyli: Marcin Lorenc, Kamil Maląg, Mikołaj Lasociński za pracę „Kapsuła CanSat konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej” oraz pierwszoklasista Jakub Jędrzejewski za pracę „Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie”.

zdjecie

zdjecie

Wyróżnienia odebrali: Kryspin Stodolny Dawid Wilczura Konrad Sikora – Powietrzny kolektor słoneczny z poliwęglanu komorowego, Dominik Kupaj Filip Kupaj Patryk Kasprzak –  Pompa ciepła dla każdego, Patryk Olejnik – Instalacja HHO w silniku spalinowym, Bartłomiej Sobczak – Domowe urządzenie do konwergencji wzroku, Grzegorz Borowczyk Arkadiusz Krysmalski – Super komputer CRAY 3A, Michał Zwierz Moduł dydaktyczny sterowników PLC, Jakub Jasiński Michał Marszałek Michał Szymon Zaćmiński – Sterownik Wilgotności, Padrok Maciej – Gripy rowerowe z kierunkowskazami, Maląg Adam – Maszyna do cięcia płytek ceramicznych, a także uczniowie klas I: Mateusz Neyda, Szymon Szajca,  Maciej Kubot,  Łukasz Dolata.

zdjecie

Nagrodę specjalną za czterokrotny udział w konkursie o tytuł ELEKTRONIKA ROKU, za konsekwencję, wytrwałość, innowacyjność i niekonwencjonalne pomysły przyznano dla Szymona Mituty i Arkadiusza Tułazy. Ponadto uczestnicy konkursu mogli powalczyć o specjalne wyróżnienia i nagrody przyznane przez sponsorów i sympatyków Konkursu, wśród których często znajdują się absolwenci ZST.

zdjecie

Tradycyjnie Szkolny Konkurs ELEKTRONIK 2016 odbył się pod patronatem Starosty Ostrowskiego a tegorocznej edycji towarzyszyły słowa Franka Zappy: „Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.”

– „W tegorocznej edycji zwyciężyły prace, w których elektronika łączyła się z odnawialnymi  źródłami energii, ale nie zabrało też prac opartych na mikrokontrolerach czy prac typowo informatycznych. Jak co roku podziwialiśmy niekonwencjonalne pomysły, na przykład „Myk blachę” czy „Pomocnik obozowy”. Z zainteresowaniem zapoznaliśmy się z „Domowym urządzeniem do konwergencji wzroku”. Było też dużo prototypowych pomysłów mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Wiele prac to prace interdyscyplinarne, łączące rozwiązania elektroniczne z innymi dziedzinami techniki” – informuje Anna Opłocka, organizatorka konkursu.

zdjecie

2016-04-16 ok24.tv