Uwaga kierowcy. Od stycznia znaczące zmiany w przepisach. Niektóre ustalenia weszły w życie pod koniec 2019 r., inne zaczną obowiązywać od początku stycznia, a kolejnych możemy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy. Co się zmieni?

Zapłacisz 1000 zł, jeśli w ciągu miesiąca nie przerejestrujesz auta
Pierwsza zmiana w 2020 roku będzie dotyczyła rejestracji pojazdu. Po zakupie nowy właściciel będzie miał 30 dni na przerejestrowanie samochodu. W przeciwnym razie zapłaci nawet 1000 zł kary. Obowiązek ten nie będzie dotyczył nowych samochodów, które będą traktowane jako towar handlowy. Wysokimi karami nie będą musieli przejmować się dealerzy. Nowe przepisy będą jednak dużym problemem dla importerów i sprzedawców samochodów używanych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.
Pieszy będzie miał pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście

Pieszy nie będzie musiał wejść na pasy, by mieć pierwszeństwo przed samochodem. Taką zmianę zapowiedział rząd i pewnie wejdzie ona w życie w ciągu roku.

Koniec z „nocnym” ograniczeniem prędkości do 60 km/h
Kolejny projekt, który trafił na biurko premiera dotyczy prędkości w terenie zabudowanym. Aktualnie w godzinach nocnych (od 23 do 5 rano) dopuszczalna prędkość w mieście wynosi 60 km/h. W świetle nowych przepisów, ograniczenie prędkości zostanie ujednolicone bez względu na porę dnia – zawsze będziemy jeździć 50 km/h. Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym limity prędkości w nocy i w dzień nie są takie same.
I uwaga!
Teraz trzymiesięczna pauza w jeździe grozi za przekroczenie limitu prędkości w obszarze zabudowanym. Nowe przepisy, które też zapewne szybko zaczną obowiązywać będą stosować tę samą sankcję również poza nim.