Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o posiadanie tytoniu i papierosów bez polskich znaków akcyzy. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 100 kilogramów suszu tytoniowego oraz 44 tys. sztuk papierosów. Nielegalny towar ukryty był w pomieszczeniu gospodarczym. Teraz mężczyzna stanie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 3 lat więzienia.

Policjanci operacyjni zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej na terenie Opatówka namierzyli posesję, na której mogły znajdować się znaczne ilości nielegalnego tytoniu i papierosów. Stróże prawa dyskretnie obserwowali teren nieruchomości należącej do 41-latka i kiedy potwierdzili zebrane wcześniej informacje, przystąpili do realizacji.

p1000116Podczas dynamicznej akcji kilku policjantów, jednocześnie weszło na teren posesji należącej do mieszkańca Opatówka. W trakcie przeszukania pomieszczeń gospodarczych funkcjonariusze znaleźli 100 kilogramów tytoniu oraz blisko 44 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Nielegalny tytoń i papierosy zostały skonfiskowane. Ilość i wartość zabezpieczonych wyrobów wskazują na ich przeznaczenie do celów działalności gospodarczej.

Zatrzymany w związku ze sprawą 41-latek, odpowie za narażenie na straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy. Według wstępnych ustaleń, gdyby nielegalny towar trafił do obrotu, Skarb Państwa mógłby stracić ponad 110 tys. złotych. Podejrzany usłyszał już zarzut z kodeksu karnego skarbowego. Przyznał się do posiadania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Grozi mu kara do trzech lat pozbawiania wolności oraz wysoka grzywna.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy, zostanie wkrótce przekazany Izbie Celnej, która jako organ uprawniony prowadzi postępowania w sprawie uszczuplenia wpływów do Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego. Obecnie policjanci ustalają okoliczności sprawy, m.in. źródło pochodzenia przechwyconych papierosów.

2015-08-24 ok24.tv za KMP Kalisz