Kończący się rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Krzysztofa Komedy – mija bowiem 50. rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora. W całej Polsce odbywają się liczne koncerty, imprezy i wystawy Jemu poświęcone. Wiele łączyło go z Wielkopolską: warto przypomnieć, że w 1937 roku urodził się w Poznaniu, a w Ostrowie Wielkopolskim, w I LO, w roku 1950, zdał maturę.
W następnych latach mieszkał i pracował kolejno w Częstochowie, Wałbrzychu, Krakowie i Warszawie … A w Kaliszu? W Kaliszu być może nigdy nie był, ale z naszym miastem silnie związało go dwóch muzyków, z którymi utworzył swój pierwszy zespół „Komeda Sextet” : Jan Ptaszyn Wróblewski (sax) oraz Jan Zylber (perk.) – wychowankowie szkoły muzycznej i absolwenci I L.O. im. A. Asnyka w Kaliszu.
Jako organizatorzy jesteśmy zaszczyceni, że impreza została objęta honorowym patronatem przez Pana Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta m. Kalisza, oraz przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Honorowego Obywatela m. Kalisza. Mamy nadzieję, iż spotkanie z komedologami, jakimi bez wątpienia są autorzy panelu dyskusyjnego, pozwoli uczestnikom poznać bliżej tajemnice życia i twórczości Komedy – autora znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, których piękno będzie można podziwiać w części drugiej spotkania, podczas recitalu fortepianowego.

Warto przypomnieć, że Kalisz to prawdziwe miasto muzyki, które przechowuje ślady kilkukrotnego pobytu w nim Fryderyka Chopina. Szacunkiem otacza się tutaj także tradycje manufakturowej produkcji instrumentów – od czasów Arnolda Fibigera do późniejszych dziejów Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia”. Kalisz jest również miejscem jednego z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych: Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych i związanego z nim konkursu imienia Mieczysława Kosza, o randze którego świadczą chociażby nazwiska jego laureatów, by wymienić Joachima Mencela, Witolda Janiaka oraz Marka Markowskiego wywodzących się z naszego miasta. Wielkość Kalisza, miasta muzyki, symbolizuje – jakże wymownie – postać Zbigniewa Raubo, pianisty, uczestnika Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1990 r., Ofiarowany przez Kaliską Fundację Kultury koncertowy fortepian marki „Calisia” – jak stwierdza obecny profesor Akademii Muzycznej w Katowicach – służy mu znakomicie” do dnia dzisiejszego. Nie sposób nie podkreślić międzynarodowego znaczenia dla Kalisza przyznanie orkiestrze symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka prestiżowej nagrody „Grammy Award” za album „Night in Calisia” w kompozycji pianisty Włodzimierza Pawlika i saksofonisty amerykańskiego, o polskich korzeniach, Randy’ego Breckera.
Wszystko to sprawia, że zarówno legendarna postać polskiej pianistyki jazzowej, jaką jest Krzysztof Komeda (właściwie Krzysztof Trzciński), jak też jego kaliscy przyjaciele Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Jan Zylber, zasługują na oddanie im muzycznego hołdu szczególnie w naszym mieście.

Dariusz Natkowski – Prezes „Jazz nad Prosną”