Minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił regionalne obostrzenia dla 19 powiatów w związku z dużą liczbą nowych zachorowań w ostatnich dwóch tygodniach. Będą obowiązywały od soboty. To pokłosie fatalnych statystyk z ostatnich dni.
W całym kraju stwierdzono ponad 700 zakażeń.


W Wielkopolsce wciąż aktywne jest ognisko w podostrzeszowskim Mikstacie. Ma to swoje liczne konsekwencje, nie tylko w decyzjach wojewody, który domaga się ograniczenia działalności różnych placówek opieki, ale także ministra zdrowia, który dla powiatu Ostrzeszowskiego wprowadza dodatkowe obostrzenia.
Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem u 89 osób w całym regionie.
W szpitalu jednoimiennym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu z powodu Covid-19 zmarł 43-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu kępińskiego, a w Wojewódzkim Szpital Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu z powodu Covid-19 zmarła 56-letnia kobieta, mieszkanka powiatu kaliskiego.
W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 4230 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 202 osoby zmarły, a 2802 wyzdrowiało.
Najwięcej zakażeń, już kolejny dzień, odnotowano w powiecie ostrzeszowskim. Ognisko koronawirusa pojawiło się w tym powiecie pod koniec lipca w firmie Ami zajmującej się przetwórstwem drobiu w Mikstacie. Powiat ostrzeszowski znalazł się wśród „czerwonych” powiatów w nowym, regionalnym ujęciu rządowych ograniczeń. Oznacza to m.in., że od soboty wraca w tym powiecie obowiązek noszenia maseczek wszędzie poza domem oraz ograniczenie do 50 liczby osób na weselach i pogrzebach.
Poza tym 14 przypadków pochodzi z powiatu ostrowskiego, sześć z powiatu kaliskiego, a pięć – z powiatu poznańskiego. Tylko dwa przypadki pochodzą z powiatu kępińskiego