Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Jarocinie, zastosował tymczasowe aresztowanie na okres jednego miesiąca wobec 48-letniego mieszkańca powiatu jarocińskiego, podejrzanego o doprowadzenie przemocą do obcowania płciowego 20-letniej wielkopolanki (zamieszkałej poza powiatem jarocińskim). Do zdarzenia doszło w miejscu zamieszkania mężczyzny w nocy, z 13/14 sierpnia bieżącego roku.

Pokrzywdzona została przebadana przez lekarza, nie stwierdzono u niej obrażeń ciała. Od ofiary i podejrzanego pobrano biologiczny materiał porównawczy do dalszych badań. W dalszym postępowaniu prokurator planuje przeprowadzić kolejne czynności dowodowe, w tym złożyć wniosek o przesłuchanie pokrzywdzonej przez Sąd oraz uzyskać opinie biegłych w dziedzinie psychiatrii oraz seksuologii – po przeprowadzeniu specjalistycznych badań mężczyzny. Opisane przestępstwo, ujęte w przepisie art. 197 § 1 kk, zagrożone jest karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Sąd decydując o zastosowaniu izolacyjnego środka zapobiegawczego (tymczasowego aresztowania) wziął pod uwagę m.in. przesłankę grożącej surowej kary. 48-latek nie był w przeszłości karany sądownie. Podczas przesłuchania podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego czynu, złożył wyjaśnienia spójne z dotychczasowymi ustaleniami.

Zgodnie z przepisem art. 185c kpk, w sprawach o przestępstwo m.in. z art. 197 § 1 kk, przesłuchanie (szczegółowe) pokrzywdzonego w charakterze świadka przeprowadza Sąd na posiedzeniu, stąd też prokurator formułować będzie w tej mierze stosowny wniosek. W początkowej fazie śledztwa 20-latka złożyła zawiadomienie o przestępstwie przed funkcjonariuszem policji, ograniczając się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów opisanego czynu.

2016-08-18 ok24.tv