3 nowe konkursy na 3 stanowiska pracy w Urzędzie Miejskim pojawiły się na stronach BIP. Prowadzony jest nabór na wolne stanowisko urzędnicze podinspektora w Referacie Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w Wydziale Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, drugi to konkurs na wolne stanowisko urzędnicze inspektora w Referacie Inwestycyjno – Technicznym w Wydziale Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolski oraz trzeci –  konkurs na wolne stanowisko urzędnicze podinspektora w Biurze Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

To 48 konkurs ogłoszony przez Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim od połowy grudnia 2014. Konkursy (wraz z ogłoszonymi właśnie) pozwolą na wyłonienie 57 (nowego) pracownika w Urzędzie Miejskim. W budżecie na 2017r. na funkcjonowanie Urzędu Miejskiego zarezerwowano – na wniosek Prezydent Beaty Klimek – najwięcej w historii samorządu – ok. 14 milionów złotych. Sekretarz Andrzej Baraniak wyjaśniał, że ten skok wynika z obowiązku wypłacenia tzw. jubileuszówek i wzrostu płacy minimalnej.

Radny PO Jakub Paduch regularnie pyta o nowe zatrudnienia, o przygotowanie merytoryczne nowych pracowników i otrzymuje różne odpowiedzi. Ze sprawozdań sesji wynika, że raz Prezydent Klimek odpowiedziała, że w urzędzie pracuje 15 nowych osób, następnie że 12, a nawet 8. Prezydent podkreślała, że część osób jest zatrudniona na zastępstwo, (gdy urzędnik choruje lub jest na macierzyńskim), jednak radny Paduch nie pytał o nowe stanowiska w urzędzie, tylko o nowe osoby. Z kolei Prezydent Beata Klimek na sesji w maju 2015r. wyliczyła, ze w całej kadencji jej poprzednika w latach 2010-2014 zatrudniono 29 osób (samorządy tworzyły wówczas nowe wydziały związane z gospodarka śmieciową).

Na stronie BIP ostrowskiego magistratu można zobaczyć, że od grudnia 2014r. Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim ogłosił 48 konkursów na 57 stanowisk urzędniczych. Warto przypomnieć i zaznaczyć, że nowi urzędnicy przyjmowani są nie tylko poprzez konkursy, ale również bez konkursu jako pomoc administracyjna lub poprzez możliwość przesunięcia stanowisk między urzędami. Konkursy ogłaszane są również w sprawie naboru dla Centrum Usług Wspólnych.

Radny Jakub Paduch na ostatnią swoją interpelację w odpowiedzi otrzymał wykaz osób zatrudnionych w Urzędzie Miejskim – to 236 nazwisk (maj 2017).

Do tej listy należy doliczyć pracowników Centrum Usług Wspólnych (mieści się w budynku dawnej spółki Holdikom), którzy byli rekrutowali poprzez ogłaszane przez magistrat konkursy. Na dziś – jak wynika z zestawienia konkursów – pracuje tam 16 nowych osób. Do tego zestawienia należy doliczyć jeszcze pracowników w spółkach komunalnych i szkołach.

Jak przedstawił na ostatniej konferencji prasowej radny PO Andrzej Kornaszewski – etatów przybyło także w ostrowskich szkołach i to aż o 60. –  Nie ma to żadnego związku z reformą, ponieważ dzieci w szkołach ubywa – podkreślał radny. Według zaprezentowanych danych, na koniec czerwca 2017 roku było 808 etatów, podczas gdy na koniec września już 867. Podobna tendencja występuje wśród etatów nauczycielskich. W czerwcu 2016 było w ostrowskich placówkach 971 takich etatów,  a rok później już 1013. A wszystko to w sytuacji, gdy liczba uczniów i podopiecznych zmniejszyła się niemal o 100 – mówił radny A.Kornaszewski.

Policzmy. 60 etatów w szkołach, 57 nowych urzędników (tylko z konkursu) w urzędzie, 16 pracowników Centrum Usług Wspólnych – daje 133 nowych pracowników – zestawienie nie bierze pod uwagę ze względu na brak danych spółek komunalnych.

2017-11-29 ok24.tv